Úžasné životy: Petr Hapka podle Báry Štěpánové
Je podepsán pod nespočtem filmových soundtracků i milovanými písněmi Hany Hegerové. Herečka a zpěvačka Bára Štěpánová se s ním potkávala nejen na akcích pro motorkáře, které k jeho životnímu stylu patřily stejně nerozlučitelně jako klavír. „S Petrem Hapkou jsme se s mým mužem začali potkávat poté, co jsme se přestěhovali do vesnice Zákolany. A na Okoř, kde Petr dlouhá léta žil, je to přes pole jen pár set metrů,“ vzpomíná herečka a zpěvačka v dokumentu.
„Nebyl to člověk, který se hned každému otevřel. Proto jsme byli nadšení, když nás, tuším po dvou letech, pozval k sobě domů. A protože měl trochu posunutý životní rytmus, k pozvání došlo okolo druhé hodiny ranní.“ Tak začíná své vyprávění herečka a zpěvačka Bára Štěpánová.
Nic mi nenapsal
„Bydlel v nádherném stavení. Bylo přeplněno starožitnostmi a veteší, kterou Petr naprosto miloval. Měl obrazy dokonce i za odpadkovým košem. Jinde prostě už nebylo místo. A já si usmyslela, že sednu za piano a zazpívám jednu z jeho písní, okouzlím ho svým hlasem a on pro mě bude psát.“
„Nabídl se, že mě doprovodí, ale mě se v tu chvíli vůbec nelíbilo, jak hraje, tak jsem ho drze od kláves zase vyhodila. A on jen řekl: Ale já tu píseň napsal!“ směje se Štěpánová. „A žádnou píseň pro mě nenapsal. Přesto jich mám pár v repertoáru a zpívám je strašně ráda.“
Hudba pro něj byla nesmírně důležitá
Hapka napsal za svůj život spoustu filmové hudby a nespočet písní. Proslavila ho však především spolupráce s Hanou Hegerovou. Jeho textařskými partnery byli Pavel Vrba, později Zdeněk Rytíř. Ale zcela zásadní je jeho spolupráce s Michalem Horáčkem.
Čtěte také
„Byli naprosto rozdílní – Petr byl bohém a pracoval jen, když ho políbila múza. Michal naopak bohém není ani omylem. Je naopak nesmírně pečlivý, pracovitý, vzdělaný a všechna další možná adjektiva, která najdete. Ale nějakým způsobem jim to prostě skvěle fungovalo,“ popisuje Bára Štěpánová.
„Hudba pro něj byla skutečně důležitá. Ať už jako prostředek uměleckého vyjádření, nebo jako způsob, jak sobě, svým dětem a ženám dopřát život podle jeho představ. Byl dobrý a věděl to o sobě. Rozhodně netrpěl falešnou skromností. Na druhou stranu si vůbec nepotrpěl na obdivné tirády.“
Pán z Okoře
„Petr byl skutečně Pán z Okoře a já po jeho odchodu velmi silně cítím, že ta obec o něco zásadního přišla. Skutečně jí dával specifickou atmosféru. Vůbec mi hodně chybí. Dokonce jsem z telefonu nesmazala jeho číslo, je to taková jiskřička naděje, že se třeba ještě objeví. Já vím, že je to nesmysl, ale…“ uzavírá vyprávění Bára Štěpánová.
„Jsem nesmírně vděčná, že jsem se s ním mohla potkávat. A přestože poslední část jeho života byla následkem nemoci hodně smutná, navštěvovala jsem ho alespoň jednou dvakrát do týdne. Mistře, byl jste fakt dobrej.“
Související
-
Petr Hapka – V zajetí múz! Portrét fenomenálního skladatele a také zpěváka
Fenomenální skladatel i zpěvák. Bouřlivák i romantik. Miloval ženy, motorky, zbraně a veteš. Co prožil, vložil do své hudby. Co s ním prožili jiní, můžete slyšet tady.
-
Geniální muzikant, který proflámoval celý život. Příběhy slavných: Petr Hapka
První texty mu nabízel i Oldřich Nový. Zpívat začal, když zpěvák nemohl anebo když Suchý dostal zákaz. Nejlepší melodie ho prý napadaly po půlnoci. A tak žil hlavně v noci.
-
Petra Hapková zpívá, ale hudbu nepíše: „Ukamenovali by mě!“
Mít slavné rodiče je jako sázka do loterie. Na jednu stranu to otevírá dveře, na druhou všichni srovnávají. Proklestit si vlastní cestu nebývá lehké.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.