Petr Hapka – V zajetí múz! Portrét fenomenálního skladatele a také zpěváka
Fenomenální skladatel a taky zpěvák. Bouřlivák i romantik. Miloval ženy, motorky, zbraně a veteš. To, co prožil, vložil do své hudby. To, co s ním prožili jeho nejbližší, můžete slyšet v dokumentu Jana Hergeta.
„Nejvíc, po čem v životě toužil, bylo skládat krásnou hudbu. Ale opovážlivě spoléhal na milost boží. On pro to vlastně nehnul prstem. Pokorně čekal na nápad. Někdy ho to napadlo za den, někdy za půl roku. A toho půl roku sbíral starožitnosti, jezdil s veteránem, učil se jezdit na harleyi a čekal, až to tedy přijde.“
Tak na Hapkovy vrtochy v dokumentu vzpomíná Michal Horáček. Kromě něj se ke slovu dostanou zpěvačka Lucie Bílá, zvukový mistr Michal Pekárek, životní partnerka Olga Michálková nebo filmový režisér Juraj Herz. Toho Hapka prý nikdy nezklamal. Navíc je za normalizace spojoval i názor na politiku:
„Petr používal všechny nástroje, jen fagot ve své hudbě nikdy neměl. Fagotista si při nahrávání vždycky stěžoval a Petr mu to vysvětlil tím, že se tam fagot prostě nehodí. A nehodil se proto, že fagotista byl předseda komunistického výboru ve filmovém orchestru, takže si u Petra nikdy nezahrál.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.