Úžasné životy: Kapelník Gustav Brom podle zpěvačky Heleny Blehárové

17. říjen 2021

Gustav Brom byl jedním z nejlepších a nejschopnějších českých muzikantů 20. století. Jeho orchestr se v éře swingu a jazzu dostal na sedmou příčku celosvětového žebříčku!

Připravil: Jan Herget
Dramaturgie: Marek Mojžíšek
Zvukový mistr: Lukáš Vorel
Premiéra: 17. 10. 2021
Produkce: Klára Illiašová

Gustav Brom aspiroval na zápis do Guinessovy knihy rekordů. V čele své kapely stál totiž neuvěřitelných 53 let. Rekord bohužel překazila jeho nečekaná smrt. Jednou z hvězd orchestru Gustava Broma byla i zpěvačka Helena Blehárová, která na něj vzpomíná v cyklu Úžasné životy.

Frkal, Brom nebo Jód?

Narodil se 22. května 1921 ve Veľkých Levárech na Slovensku. Vyrůstal na jižní Moravě, nejprve v Kroměříži a následně v Brně. Už při studiu na reálce začal dávat dohromady swingovou kapelu, ve které sám hrál na klarinet a saxofon. Byl tu ale problém se jménem.

Gustav Brom (nedatováno)

„Gustav se původně jmenoval Frkal. A s takovým jménem jste nemohl mít kapelu, to by prostě nešlo. A tak hledal pseudonym, ke kterému dospěl v podstatě náhodou,“ připomíná Helena Blehárová.

Její pozdější kapelník tehdy zapíchl tužku do slovníku a natrefil na kapitolu o halogenových prvcích. Sám s úsměvem vzpomínal, že nechybělo málo a jmenoval by se Jód.

Dobrý den, majore Gagarine!

Gustav Brom byl nejen kapelníkem, ale i zpěvákem. Zejména v 50. letech nazpíval mnoho hitů jako například Krokodýlí slzy nebo Tina Mari. Jeho nejslavnější písní se však stal Pozdrav astronautovi.

Skladba vznikla v ostravském rozhlasovém studiu, kde orchestr zastihla zpráva o letu prvního člověka do vesmíru. Okamžitě vznikl písňový text a k němu melodie. Jenže nebyl po ruce žádný zpěvák, a tak si Gustav Brom stoupl před mikrofon sám. Ještě tentýž den, 12. dubna 1961, rozhlas vysílal hotovou nahrávku, která se stala obrovským hitem.

Kapela světových parametrů

Orchestr Gustava Broma měl v 60. letech své stabilní místo v top 10 nejlepších bigbandů na světě. Účastnil se mnoha jazzových festivalů na Západě i ve východním bloku.

„Krátce po mém nástupu do kapely jsme letěli do Londýna a pak do Manchesteru na významný festival. Gustav mi to dopředu neřekl, takže to pro mě byl šok. Ale stálo to za to. Vystupovaly tam největší hvězdy té doby a mou kariéru to tenkrát ohromně pozvedlo,“ vzpomíná v cyklu Úžasné životy zpěvačka Helena Blehárová.

Gustav Brom a Vladimír Škutina
autor: jht
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?