Úžasné životy: Herec Eduard Cupák podle výtvarnice Kristiny Novotné

4. červenec 2021

Herec s kultivovaným projevem a sametovým hlasem. Nebyl jen romantickým hrdinou ze šrámkova Stříbrného větru...

Archivní materiály připravili: Jana Bartošová a Miloslav Turek
Připravil: Jan Herget
Dramaturgie: Marek Mojžíšek
Zvukový mistr: Petr Janečka
Premiéra: 4. 7. 2021
Produkce: Klára Illiašová

Povahově mnohem bližší mu byl třeba Viktor Panc, sarkastický cynik z filmu Mladý muž a bílá velryba. Eduard Cupák si své soukromí úzkostlivě střežil a měl jen úzký okruh nejbližších přátel. Výsostné místo mezi nimi patřilo kolegyni z Městských divadel pražských Ireně Kačírkové. A právě její dcera, výtvarnice Kristina Novotná přibližuje Eduarda Cupáka v dalším dílu cyklu Úžasné životy.

Beruno, pohni se!

Přátelství Eduarda Cupáka a Ireny Kačírkové začalo při práci na inscenacích Hrdina západu a Obětovaná Helena. Kristina Novotná vzpomíná třeba na společnou dovolenou v Bulharsku, kde si užili spoustu legrace a navštívili i místa, kde se v 50. letech natáčela filmová pohádka Labakan. V té hrál Cupák titulní roli.

Pro svou přítelkyni Ireanu Kačírkovou také Eduard Cupák zrekonstruoval byt v domě na Václavském náměstí. „Eda mohl být klidně interiérový architekt, měl pro tyhle věci ohromný cit. A co si vymyslel, to dokázal taky zrealizovat. Se svým životním partnerem Václavem řezali trámy, stavěli patro nebo dělali zábradlí. Bylo mi tehdy třináct a měla jsem ručičky dost 'od práce'. Takže na mě Eda neustále pokřikoval 'Beruno, pohni se, ty zas nic neděláš',“ směje se Kristina Novotná.

Můj dům, můj hrad

Největším koníčkem Eduarda Cupáka byl jeho mlýn u Velkých Popovic. S přítelem ho koupili v roce 1960 jako ruinu a vybudovali z ní pohádkové místo obklopené pečlivě udržovanou zahradou. „To nebyl žádný vyumělkovaný francouzský park. Příroda volně přecházela k interiéru a zase zpátky a ta zahrada se nenásilně prolínala s okolní krajinou. Záhony byly bujné, pestrobarevné a kvetly od jara do podzimu.“  Budování zahrady věnoval Eduard Cupák mnoho času a odmítal kvůli tomuto svému koníčku i nabídky na filmové role, pokud bylo natáčení plánované na léto. 

Přátelům dokázal vynadat

Eduard Cupák byl příkladem gentlemana, ale jak podotýká Kristina Novotná, pokud byl k někomu až přehnaně zdvořilý, znamenalo to, že dotyčným opovrhuje. Naproti tomu jen svým nejbližším přátelům dokázal říct od plic, co si myslí. S Irenou Kačírkovou například vedli ostré diskuse například o divadle nebo o politice. „Byly to kolikrát tvrdé a ostré hádky a jejich svědci si často mysleli, že spolu máma s Edou nebudou druhý den vůbec mluvit, ale oni se jen smáli a poochvalovali si, jak šťavnatá a užitečná diskuse to večer byla,“ vzpomíná s úsměvem Kristina Novotná.

autor: jht
Spustit audio

Související