Úžasné životy: Gabriela Vránová podle Valérie Zawadské
Do paměti diváků se zapsala mnoha výraznými rolemi na divadle, ve filmu i v televizi. Třeba jako odstrkovaná Anička v Chalupářích nebo nervní učitelka Hajská v seriálu My všichni školou povinní, která pro ni byla tak trochu i prokletím. Působila ale i jako pedagožka na konzervatoři, kde byla její kolegyní Valérie Zawadská. „Ty její nádherné klobouky, šifónové šály nebo šaty v pastelových barvách. Tak si ji budu pamatovat,” říká Zawadská v dokumentu.
Narodila se 27. července 1939 v Novém Mestě nad Váhom. Jejím pravým domovem však byla Morava, kde vyrůstala v prostředí plném poezie. Verše se staly její celoživotní láskou. Dokázala je recitovat vroucně, pravdivě a zcela bezprostředně.
„Stačilo říct jméno autora a Gábi, jak se říká ‚z mosta do prosta‘ hned začala recitovat. Nikdy nepotřebovala textovou nápovědu. Říkala, že je to v ní hluboce zakořeněno. Poezii milovala,” vzpomíná Valérie Zawadská.
Protivná učitelka Hajská
Spřátelily se v době, kdy obě učily na Mezinárodní konzervatoři herectví a umělecký přednes. Shodly se, že herectví se naučit nedá. Gabriela Vránová vždy tvrdila, že studentům může pouze ukázat cestu a zprostředkovat nejrůznější techniky, které jim dopomohou ke správnému výsledku.
Čtěte také
Jako pedagožku si ji pamatují i tisíce televizních diváků díky seriálu My všichni školou povinní. Role labilní učitelky Hajské byla pro Gabrielu Vránovou velkou příležitostí, ale trochu i danajským darem.
„Lidé si ji spojovali i v civilu s tou protivnou učitelkou a vyčítali jí, že je na malého Jirku Olivu zlá. Marně jim vysvětlovala, že seriál už je natočený a že na chlapce nemůže být v příštím díle hodnější. Myslím, že se tím trochu trápila. Ale při její povaze se nad to dokázala povznést, ” připomíná Valérie Zawadská nejslavnější roli své kolegyně.
Éterická víla
Vedle melancholických utrápených žen dokázala Gabriela Vránová skvěle zahrát i postavy plné energie, například Plajznerku v Dalskabátech. V civilu jí však přátelé a kolegové někdy vnímali spíš jako éterickou vílu. Vycházelo to nejen z její lásky k poezii, ale i z nadhledu a elegance, které jí byly vlastní.
„Gábinka a její nádherné klobouky, šifónové šály nebo šaty v pastelových barvách. Tak si ji budu pamatovat, stejně jako její modré oči a vlídně usměvavou tvář. Ale zaručeně vždycky si na ni vzpomenu, když recituji Jana Skácela,” uzavírá Valérie Zawadská vyprávění o Gabriele Vránové.
Související
-
„Herec umírá s posledními svými diváky.“ Odešla herečka Gabriela Vránová
V sobotu ráno ve věku 78 let zemřela herečka Gabriela Vránová. Mimo jiné dlouholetá moderátorka Dvojky. Českému rozhlasu poskytla poslední rozhovor v roce 2016.
-
„I můj dědeček se zamiloval do žačky.“ Ondřej Kepka a Jana Vrabcová u Jana Čenského
Potkali se na kurzu na Vysoké škole ekonomické, on přednášel, ona byla studentka. Herec a režisér Ondřej Kepka a grafička Jana Vrabcová jsou spolu už čtyři roky.
-
O učitelích a školních létech
Vystudovali pedagogiku, ale přitáhlo je umění. Vystudovali umění a teď vyučují. Kdo tedy navštíví Aleše Cibulku v Toboganu?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.