„Herec umírá s posledními svými diváky.“ Odešla herečka Gabriela Vránová

16. červen 2018

V sobotu ráno ve věku 78 let zemřela po delší nemoci herečka Gabriela Vránová. Mimo jiné dlouholetá moderátorka Dvojky, poskytla Českému rozhlasu poslední rozhovor v roce 2016. V pořadu Nezatloukat se tehdy objevila se svým synem Ondřejem Kepkou.

„Herecká profese je snadno zapamatovatelná, ale je také velmi snadno zapomenutelná. Herec umírá s posledními svými diváky, s posledními lidmi, kteří ho viděli. Proto já jsem byla tak šťastná, když mi nedávno jedna paní z hlediště řekla při nějaká besedě: Ale já stejně nezapomenu na vaši Maryšu,“ svěřila se Gabriela Vránová ve vysílání.

Osudové Vinohradské

Jakoby na doklad jejích slov se tehdy v roce 2016 do vysílání dovolala i posluchačka, která potvrdila, že právě na Vránovou v roli Maryši se chodila dívat i několikrát do roka. Roli ztvárnila v Divadle na Vinohradech, jehož byla dlouholetou členkou a kde si zahrála i naposledy ve hře To byla moje písnička!

Pozdní nabídku na účast v hereckém koncertu pro herečky seniorského věku rozhodně nebrala jako satisfakci od divadla. „Já vůbec nejsem zatrpklá vůči Vinohradskému divadlu. Nemám důvod.“ I v zahraničí Vránová zaujala rolí ve filmu Hledá se táta. Taky tento titul byl něčím příznačným pro její život.

Hledá se táta

„Vybrala jsem si svého manžela, a to říkám naprosto otevřeně a upřímně, jako otce svého syna. Protože jsem chtěla, aby syna vychovával někdo takový, jako je můj muž. Teprve potom jsem ho začala milovat a miluju ho stále.“

Gabriela Vránová hrála v řadě TV inscenací a filmů. Díky svému specificky zabarvenému hlasu ji posluchači znali z rozhlasových her a pohádek nebo jako moderátorku Nočního Mikrofóra. Za dabing dokonce obdržela Cenu Františka Filipovského. Během rozhovoru i a cappella zazpívala. Poslechněte si ze záznamu.

Gabriela Vránová, moderátorka Dvojky
autoři: Gabriela Vránová , Hana Švejnohová , rota
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...