Filipu Renčovi jsou ženy velmi blízké. Dlouhodobým vztahům se nedaří. Co Lída Baarová?

16. leden 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Filip Renč

„Ze Slovenek jsem naměkko,“ říká slavný režisér. Vánoce ale strávil s českými herečkami. Těmi nejslavnějšími. Co na sebe ještě prozradil v pořadu Nezatloukat v době, kdy do kin vstupuje jeho nový film o kontroverzní české herečce?

Filip Renč loni v létě neoslavil padesátku. Bude prý slavit až stovku. A zřejmě hodlá i těch dalších 50 let zasvětit práci. Ve dne režíruje, v noci píše scénáře. Jeho pracovní nasazení a hektický styl života nevydýchala ani poslední přítelkyně, právnička Markéta.

Aby nebyl známý režisér na Vánoce sám, přijal pozvání své oblíbené herečky Simony Stašové a usedl s celou její rodinou ke štědrovečernímu stolu na chalupě u Jiřiny Bohdalové. A moc si to pochvaloval, i když jinak má slabost především pro talentované Slovenky…

Lída Baarová jako výzva

Aktuálně je osudovou herečkou Filipa Renče každopádně Lída Baarová. Film o této rozporuplné osobnosti české kinematografie a jejím nešťastném vztahu s „ďáblem“ Goebbelsem vznikal celých 15 let.

Zájem o něj projevily zahraniční distribuce, aspiruje na účast několika filmových festivalů. Hlavní představitelku, slovenskou herečku Tatianu Pauhofovou, si musel režisér tvrdě obhájit. Koho mu producenti spíš doporučovali? Poslechněte si z audiozáznamu.

Novou zkušeností pro Filipa Renče byla i spolupráce s německy mluvícími herci, kteří jsou u nás dobře známí z televizního seriálu Komisař Rex. Na sebemenší improvizaci si prý pánové v žádném případě nepotrpí…

První ocenění z rukou Alana Parkera

Filip Renč stál poprve před kamerou v pěti letech. V malém filmovém ateliéru shodou okolností nedaleko Českého rozhlasu. Role rošťáka mu zůstala až do dospělosti, i když se už za herce vůbec nepovažuje.

Svoje první velké ocenění za režii dostal na světovém festivalu studentských dokumentů v Mnichově v roce 1987. Teprve ve 3. ročníku na FAMU. Hlavní cenu mu už tenkrát předal věhlasný britský režisér Alan Parker, který se proslavil zejména filmem o skupině Pink Floyd.

autor: Hana Švejnohová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...