Úžasné životy: Císař Rudolf II. podle historičky Elišky Fučíkové

19. prosinec 2021

V roce 1552 se ve Vídni narodil jeden z nejosvícenějších českých panovníků. Za jeho vlády Čechy prožívaly více než třicet let míru a Praha se stala vyhledávaným duchovním a uměleckým centrem Střední Evropy.

Autorka: Eva Nachmilnerová
Připravila: Eva Nachmilnerová
Dramaturgie: Marek Mojžíšek
Zvukový mistr: Jan Brauner
Premiéra: 19. 12. 2021
Produkce: Klára Illiašová

„Pro Čechy je možná dodneška spojený s Janem Werichem a jeho filmem Císařův pekař, pekařův císař. Je to skvělá veselohra. Ale samozřejmě k pravdě má velmi daleko.“ říká PhDr. Eliška Fučíková, vystudovaná historička umění, která se podstatnou část svého života zabývá postavou tohoto panovníka a hradními sbírkami.

Ideální panovník

„Praha byla díky Rudolfovi středobodem vzdělanosti a uměleckého dění. Tady se odehrávalo něco výjimečného. Na jeho dvoře bylo neuvěřitelně živé prostředí, které poskytovalo zázemí umělcům, uměleckým řemeslníkům, vědcům a filosofům.“

Čtěte také

„Jeho prioritou nebylo vládnutí. Byl toho názoru, že je mnohem zajímavější bavit se s lidmi vzdělanými, kteří se vyznačují nějakou kreativitou. Prostřednictvím poznávání tajemství světa se snažil dopracovat k tomu, aby byl ideální panovník. Tehdy platilo, že kdo chce poznat osvíceného monarchu a ideální prostředí pro tvorbu, musí putovat do Prahy.“

Španělské „mores“

Rudolf byl prvorozeným synem Maxmiliána II., který inklinoval k protestantismu, zatímco jeho matka, španělská princezna byla bigotní katolička. Ta také poslala Rudolfa na vychování ke svému bratru Filipu II do Španělska. Přemýšlivý a vzdělaný chlapec s mimořádným rozhledem španělskými „mores“ po návratu do Vídně nezapadl.

Tolerance a intriky

Jeho otec rozhodl, že veškerá moc zůstane v rukou císaře a ostatní jeho bratři dostanou jen apanáž, ale nebudou vládnout v ostatních zemích. To pro ně bylo nestravitelné a snažili se získat moc.

Se svou matkou se dostával do napětí i díky své velké náboženské toleranci. „On zjistil, že je nesmysl dělit lidi na ty správné a nesprávné, ty, co jsou věrnými katolíky, a ty, kteří jsou protestanty. V kontaktu s lidmi nebylo důležité, jakého náboženství lidé jsou.“

Čtěte také

Jeho dvůr tak přitahoval umělce i obchodníky a vědce augsburského vyznání, kteří se zde mohli volně vyjadřovat a dostali k dispozici císařské sbírky. Řada věd našla v Praze ty nejzákladnější kořeny, na kterých mohla stavět.

Osobnost a pád

Proč měl Rudolf II. hrůzu z toho, že se ožení? Jaký měl postoj k hudbě? A jaký význam měli na Rudolfově dvoře alchymisté?

Komplikovanou osobnost a osudy Rudolfa II. na pozadí turbulentní doby, nepřátelství rodiny a intrikánů i jeho pád po roce 1604 poutavě představuje Eliška Fučíková v novém dílu cyklu Úžasné životy.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?