Udržet pokojové květiny přes zimu stále krásné není nic jednoduchého
Jak se přes zimu starat o pokojovky? Jak zajistit, aby byly stéle krásně zelené? Odpovědi nalezneme v následujících odstavcích.
Zdroj světla je určující
Pokud chceme mít doma i přes zimu květiny svěže zelené, musíme jim přisvětlovat, zejména v lednu. Zdroj světla umístíme co nejblíže rostlinám – asi 30–50 cm nad rostliny (podle teploty zdroje). Pokud si můžeme vybrat, přisvětlujeme zářivkami pro akvária a terária s teplejším spektrem světla. Světlomilné rostliny můžeme umístit i na parapety oken. Rostliny zde umístíme na vhodnou vyšší podložku kousek od okna tak, aby studený vzduch mohl proudit pod květináči a poté ochladit horký vzduch od radiátorů. Rostliny potom tolik netrpí teplotními rozdíly. V předjaří pozor na prudké slunce, mohlo by popálit listy.
Zálivka je neméně důležitá
V lednu rostliny téměř nerostou, zaléváme je jen tak, aby neuschly. Pravidelně kontrolujeme vlhkost substrátu a rostliny zalijeme až po jeho proschnutí. Hlavně nepřeléváme! Vodu v podmisce nenecháváme déle než dvě hodiny. V přelité zemině rostlinám hnědnou a opadávají spodní listy a po delší době i mohou uhynout. Naproti tomu – zvláště v suchých panelových bytech – zvyšujeme vlhkost vzduchu. V přetopených místnostech například na radiátory umístíme odpařovací misky či vlhký ručník a náročnější rostliny často rosíme. V příliš suchém teplém vzduchu také zasychají okraje listů a množí se škůdci, zejména svilušky a třásněnky. Proto pokojové rostliny občas pečlivě prohlédneme, a při napadení je včas ošetříme.
Koplexnější text nalerzneme na webových stránkách ireceptar.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka