Trest, nebo ochrana zdraví? Řecké ostrovy obnovují lockdown, potvrzuje novinář Thomas Kulidakis

21. červenec 2021

Ministerstvo zahraničí znovu zaktualizovalo cestovatelský semafor. Červený je Kypr i Malta. Pohoršily si i některé další země, které dosud byly v zelené nejbezpečnější zóně, jako například Řecko. Jaká je aktuální situace na řeckých ostrovech? Proč lidé vyšli do ulic a jaké dopady může mít odmítnutí očkování?

Počty nakažených rostou a řecké úřady se s tím snaží vyrovnat po svém. Například na ostrově Mykonos, což je taková výkladní skříň řeckého turismu, byl znovu zaveden lockdown. Obnovil se zákaz nočního vycházení a zároveň bylo zakázáno, aby v barech a restauracích hrála po celý den hudba, říká komentátor Českého rozhlasu Thomas Kulidakis.

Čtěte také

V otázce jsou podle něj ale i další ostrovy, včetně ostrovů jako Santorini, Naxos nebo Kréta. Tam všude podle novináře hrozí lockdown a zpřísnění restrikcí.

Co je možná ale ještě horší, je to, že se plní tzv. karanténní hotely, kde by měl nakažený člověk pobýt deset dnů. Objevují se případy, že pro nakažené už nebylo místo.

Tlak a protitlak

Proti přísným restrikcím se samozřejmě zvedá mocná vlna odporu. Kritici hovoří o tom, že případ ostrova Mykonos, kde je na 200 000 tisíc lidí evidováno 400 nakažených, je spíše trest než ochrana zdraví. Přesto to zafungovalo jako příklad a i lidé jinde začali opatření více dodržovat.

Velkou vlnu nevole ale vyvolalo zejména nařízení, že očkování bude pro řecké zdravotníky a ošetřovatele povinné. Zítra o tom ještě bude hlasovat řecký parlament. Ve hře je totiž to, že ten, kdo pracuje v ošetřovatelských službách nebo třeba jako hasič a odmítne se nechat očkovat, půjde na nucenou neplacenou dovolenou. To samozřejmě produkuje možný problém, kdo místo těchto lidí bude pracovat.

Hudba budoucnosti?

Reakce na tak nesmlouvavé nařízení jsou velmi silné. Uvažuje se totiž i o tom, že by nařízení mohlo platit třeba i pro lidi pracující v pohostinství.

Demonstrace v Athénách, kde bylo odhadem 8000 lidí, je jen výsek toho, jaké protivenství se zdvihá. Výsledek experimentu může navíc také předznamenat cestu v jiných státech. Připomínám, že se to netýká jen Řecka, ale také třeba Francie, Itálie a Maďarska. Do jaké míry je to hudba budoucnosti, ale poznáme až podle not, které se zahrají tady po zítřejším hlasování, uzavírá Thomas Kulidakis.

Další témata rozhovoru: dopady pandemie na řeckou ekonomiku a cestovní ruch; strategie řecké vlády, jak přesvědčit lidi k očkování; důsledky puče proti tureckému prezidentovi Erdoğanovi před pěti lety.

Spustit audio

Související