Transplantace srdce. Pacientům už k přežití pomáhají umělé orgány
2. května 2003 chirurgové pražského IKEM transplantovali biologické srdce muži, který jako první pacient v ČR a v zemích východní Evropy žil měsíc před operací se srdcem mechanickým. Díky mechanickým srdečním podporám dokážou lékaři zachránit přibližně 80 procent pacientů, kteří s nimi přečkají čas do transplantace životně důležitého orgánu.
A to není všechno. Na konci roku 2017 lékaři v Česku, jako ve třetí zemi na světě, implantovali pacientovi biokompatibilní umělé srdce Carmat, které je podle odborníků předstupněm k plnohodnotné náhradě toho biologického.
Operace prodloužila život o 35 let
Co se týče samotných pacientů s transplantovaným biologickým srdcem, takovým rekordmanem mezi nimi byl Rudolf Sekava. Když mu v říjnu roku 1984 tým lékařů v IKEM voperoval srdce pětadvacetileté ženy, zbývaly mu tři měsíce života. Pětihodinová operace mu je prodloužila o neuvěřitelných 35 let.
Jaké byli první pokusy o transplantace, na jakém principu funguje mechanická srdeční podpora nebo jak je to s dárci orgánů, se dozvíte při poslechu dalšího dílu Příběhů z kalendáře.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Kouření je jeden z nejhorších rizikových faktorů. Konkurovat mu může jen cukrovka, varuje kardiolog
„Máme se čím chlubit. Úmrtnost na srdeční choroby klesla za posledních 30 let obrovsky. Na druhou stranu na ně u nás umírá víc lidí než na rakovinu,“ varuje odborník.
-
Moderní technologie farmakoterapie v kardiologii mohou vést i k absolultnímu uzdravení
Moderní technologie farmakoterapie v kardiologii. Nastavení léčby pacienta tak, aby se co nejdříve eliminovaly problémy v kardiologické oblasti, tedy i u problémů srdce.
-
Host: Prof. Jaroslav Lindner, chirurg
Co všechno ho těší a trápí jako přednostu 2. chirurgické kliniky 1. LF, která právě slaví 100 let? Jaká kouzla dnes odborníci dokáží se srdcem? Moderuje Marie Retková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.