Kouření je jeden z nejhorších rizikových faktorů. Konkurovat mu může jen cukrovka, varuje kardiolog
„Máme se čím chlubit. Úmrtnost na srdeční a cévní choroby klesla za posledních 30 let obrovsky. Na druhou stranu na ně u nás umírá víc lidí než na rakovinu,“ varuje odborník. Chtěl být lékařem? Kdy mu srdce začalo bít pro kardiologii? Za co všechno může covid? Má ekonomická krize vliv na nemoci srdce a cév? Je pro zdraví klíčový pohyb a spánek?
Pokrok je znát. Pozitivně se na zdraví populace odrazila změna životního stylu, dostupnost kvalitnějších potravin a lékařské péče. Trendy se bohužel začínají obracet k horšímu. „Trochu se stáváme oběťmi úspěchu. Daleko větší procento lidí je obézních a u nás máme velké problémy s alkoholem a kouřením.“
Podle Aleše Linharta jsou cigarety velmi rizikové. I ty elektronické. „Rozhodně neplatí, že kuřte více a kuřte zdravěji. Normální je nekouřit. Kouření je jeden z nejhorších rizikových faktorů a možná mu může konkurovat maximálně cukrovka,“ zvedá varovně prst.
„Bohužel u nás je přijatelný zlozvyk jak kouřit, tak pít alkohol. Nenazíráme na to moc skrz prsty. Procento kuřáků klesalo všude na světě výrazně více než u nás. Svět nás předběhl,“ uzavírá Aleš Linhart.
Související
-
Medicína se musí posunovat, jinak bychom měli suché latríny, žertuje kardiolog Petr Neužil
Pro inovace má srdeční slabost. Nejde jen o záchranu života, ale i o jeho kvalitu, upozorňuje primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce.
-
Je třeba se hýbat, ale večer si dám svůj půllitráček kávy, prozrazuje kardiolog Richard Češka
Choďte po schodech nebo vystupte o stanici dřív, radí kardiolog a internista Richard Češka. Je dobré využívat přirozené možnosti pohybu.
-
Moderní technologie farmakoterapie v kardiologii mohou vést i k absolultnímu uzdravení
Moderní technologie farmakoterapie v kardiologii. Nastavení léčby pacienta tak, aby se co nejdříve eliminovaly problémy v kardiologické oblasti, tedy i u problémů srdce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.