Tomáš Kraus: Palestinské vedení používá vlastní lidi jako živý štít
Pondělní přesun ambasády USA z Tel Avivu do Jeruzaléma provázely silné protesty Palestinců, kteří také považují Jeruzalém za své hlavní město. Izraelská střelba v okupovaném Pásmu Gazy si vyžádala desítky mrtvých Palestinců a téměř 3000 jich bylo zraněno.
„Nešlo jen o samotný přesun, ale také o připomenutí si 70. výročí založení Státu Izrael, ke kterému došlo 14. května 1948. A to, že se tyto dvě události spojily, je v podstatě symbolické,“ zdůrazňuje Tomáš Kraus.
Už od konce března navíc Palestinci organizovali tzv. Velký pochod za návrat. Chtěli jím upozornit na dosud nevyřešený problém návratu palestinských uprchlíků do jejich původních domovů v Pásmu Gazy, které Izrael od roku 1948 okupuje.
Palestinci jsou rukojmí svého vedení
Podle Tomáše Krause ovšem 70 let po obsazení území už není možné mluvit o uprchlících. „Jakýkoliv stát by se měl postarat o své občany, ať už přišli odkudkoli. Do Izraele za tu dobu přišlo mnohonásobně víc lidí a dnes jsou z nich běžní občané integrovaní do společnosti,“ argumentuje tajemník Federace židovských obcí.
„Palestinci jsou v uprchlických táborech drženi v podstatě jako rukojmí svého vedení, které je používá jako určitou kartu ve vyjednávání,“ doplňuje. Odpovědnost za tragické události posledních dnů nese podle něj jednoznačně právě palestinské vedení, respektive hnutí Hamás.
Jde o válku
„Je to, jako by se někdo rozhodl vzít před 30 lety útokem zeď nebo vyjít schválně před kulometná hnízda,“ přirovnává Tomáš Kraus s tím, že Izraelci předem upozorňovali, že si nenechají hranici v Pásmu Gazy rozvrátit. „Není to poprvé, co palestinské vedení používá vlastní lidi jako živý štít.“
Tomáš Kraus hájí oprávněnost izraelského zásahu proti Palestincům, kteří se snažili hranici překonat, i tím, že podle jemu dostupných zdrojů byli tito lidé ozbrojeni a sami střelbu zahájili. Navíc došlo i k několika incidentům s výbušninami, když se Palestinci snažili vyhodit plot do povětří. „To je regulérní válečný konflikt, do kterého ovšem nahnali civilisty, a o to je to tragičtější.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.