Tomáš Halík: Jsme v otevřené informační válce s Ruskem
Různé průzkumy veřejného mínění nás zavalují názory „většiny“. Podle teologa je nebezpečné, pokud berete názor většiny za ten správný a pravdivý. Většina se totiž většinou mýlí.
Podobně se Tomáš Halík staví i k poslednímu průzkumu důvěry vůči politikům, církvím a médiím. Podle výsledků jim lidé věří stále méně. „Všem těm výzkumům jako sociolog vyčítám, že všechny házejí do jednoho pytle. Myslím, že u nás se jednoznačně dá věřit veřejnoprávním médiím. U těch dalších je to horší.“
Podle Halíka je třeba Česká televize v jedné linii se světovými seriózními médii jako BBC, Die Welt, The New York Times. „Ale nevěřím třeba Primě a některým internetovým médiím, protože jsou ideologicky cinknutá. Potíže měl přece člověk, který interpretoval uprchlickou krizi jinak, než se líbí většině.“
Rozlišujte zdroje
O tom, že úroveň veřejnoprávních médií je solidní, podle Halíka svědčí i jejich neustálé napadání těmi, kteří nepracují pro zájmy ČR. „Jsme v otevřené informační válce s Ruskou federací. Pokud mi nevěříte, zkuste si otevřít stránky Kremlin Watch. Tam je jasně řečeno, že tady stovka lidí na plný úvazek pracuje pro ruskou dezinformační kampaň.“
Rusko se prý domnívá, že jsme nejslabším článkem EU a NATO. A tak se cíleně snaží Čechy masírovat spoustou neověřených (a někdy i lehce vyvratitelných) zpráv. Jak ale poznat falešné informace?
Rusko a Miloš Zeman?
Lidé se musí naučit rozlišovat informace podle zdrojů. Tj. jestli je píše seriózní novinář z BBC, anebo to publikují servery, „jako jsou Parlamentní listy“. „Stát se musí bránit ruské propagandě, která má zájem z nás udělat trojského koně. Rusko má i životní zájem udržet Miloše Zemana v prezidentské roli.“
To všechno jsou prý fakta, ze kterých vyplývá, proč prezident stále opakuje stanoviska Kremlu. „A když konečně vznikne nová instituce, která má informace ověřovat (Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám), pochopíte, proč někteří tak hystericky křičí. Aspoň se jasně odkopali,“ dodává Tomáš Halík.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.