Tomáš Halík: Cizí lidé mě zastavují na ulici a děkují mi

25. březen 2014

Ve čtvrtek 13. března obdržel Templetonovu cenu. Dostal se tak do společnosti lidí jako Matka Tereza nebo dalajláma. Zároveň také obrátil pozornost světa na Českou republiku. Lidé udělení ceny srovnávají se zlatou medailí z olympiády.

„Já už chodím po hladině jezera delší dobu, ale teď mám pocit, že se v tom trochu topím,“ komentoval s humorem sobě vlastním Tomáš Halík slávu a pozornost, kterou s sebou cena přinesla.

Čtěte také

„Ještě si to ale musím zasloužit, ještě musím mnoho věcí dokázat,“ doplnil s pokorou obratem. Kandidáta Templetonvy ceny vybírá vždy komise devíti lidí z nejrůznějších oblastí: vědci, buddhističtí mniši… Všichni se musejí rozhodovat nezávisle.


Břemeno ocenění

„Vy nevíte, jak já závidím lidem, kteří nevyhráli žádnou cenu,“ komentuje kolotoč odpovědí na gratulace, řady přednášek, četných doktorátů a nabídek zahraničních profesur. „Já si toho na jedné straně vážím, na druhé straně nechci strávit zbytek života po světě.“

Část finanční odměny spojené s cenou hodlá darovat charitativní organizaci, kam by mohl odkázat lidi, kteří mu teď píšou o pomoc. „Část chci věnovat rozvíjení činnosti, za kterou jsem cenu dostal.“


Úloha veřejného intelektuála

Tisková konference k udělení ceny šla do celého světa, jen do Ruska ne. Ve své řeči totiž Halík odsuzoval situaci na Krymu. Svou kritiku ještě přiostřil: „Rusko je třeba dnes považovat za nebezpečnou zemi,“ myslí si. „A Putin by zasloužil stát před soudem pro válečné zločiny.“

Jaké máme srovnání z historie pro situaci na Ukrajině? Jakou pozici mělo u nás náboženství za totality? Jakou má dnes? A jakou roli v tom podle Tomáše Halíka sehraje Templetonova cena? Poslechněte si ze záznamu z iRadia.

autoři: Tomáš Halík , zis , rota
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.