Tomáš Halík: Britové se bojí Čechů, Poláků a Slováků. Brexit ale byla veliká chyba
Tak to dopadá, když se rozhodnutí svěřují lidem, kteří o problému nemají „ani páru“, myslí si Halík. Britské referendum ho zastihlo v Oxfordu, kde právě přebíral čestný doktorát.
„Den před brexitem byli v Oxfordu všichni přesvědčeni, že k němu nedojde. A potom jsme viděli to ráno. Tu obrovskou kocovinu i lidí, kteří hlasovali pro brexit a vůbec si neuvědomovali, jaké to bude mít důsledky. A dneska by byli rádi, kdyby se hlasování mohlo opakovat,“ myslí si Tomáš Halík.
„Ukázalo se, že je strašně nebezpečné, když se důležité věci, které předpokládají určitou kvalifikovanost a zasvěcenost, svěřují tak náhodné záležitosti, jako je referendum. Tam prostě převládají momentální nálady a city. A lidé dělají rozhodnutí, pro které vůbec nemají kvalifikaci.“
Na co referendum
Referendum jako prostředek přímé demokracie není ani součástí britské (ani evropské) politické tradice. „Referendum je dobré v lokálních věcech. Třeba jestli má vést silnice přes vesnici. Anebo v malých zemích jako Švýcarsko. Ale tady to byl naprostý omyl, se kterým si Cameron zahrál. A taky se stal jeho obětí.“
Co rozhodně podle Halíka nehrálo v rozhodnutí Britů roli, byl strach z muslimských přistěhovalců. „Britové se bojí přistěhovalců z naší země, z Polska a ze Slovenska. Protože říkají: To jsou lidé, kteří nám nic nepřinášejí, žijí jenom ze sociálních podpor.“
Nepodlehněme šílencům
Co se teď stane? „Jestliže Británie skutečně odejde z unie, odejde z ní velká část intelektuální elity. Protože EU podporuje vědu, výzkumy, studenty. Samozřejmě bude i mnohem těžší pro české studenty studovat na britských univerzitách. Čeká se ale i veliký odliv významných finančních institucí.“
Je možné, že se právě tyto instituce přesunou do Prahy. „Pokud tady ovšem nezvítězí podobné hlasy šílenců volajících po vystoupení z EU,“ varuje Halík před euroskeptiky. „Po deset let jsme vystavováni brainwashingu zejména ze strany prezidenta Václava Klause.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka