Tipy pro neobvyklé zahrady
Někdy stačí maličkost a zahrada je hned jiná. Inspirací se mohou stát prvky používané v japonských zahradách, jako je štěrková říčka, balvan, lucerna či dekorativní bambusy. Stejně tak zahradu ozvláštní zajímavé dřeviny, trvalky a další.
Bambusy
Existují druhy nízké, plazivé, vzpřímené, vysoké několik metrů, opadavé i stálezelené. Při výběru posuzujeme barvu a tvar olistění i stébel, která mohou být zelená, žlutá, červená, šedá nebo černá. Rozlišujeme trsnatě rostoucí bambusy s krátkými oddenky a výběžkaté druhy, které zanedlouho vytvoří lesík. K nejkrásnějším patří půdopokryvný, sytě zelený Pleioblastus distichus, výběžkatý Pleioblastus auricomus se žlutými listy a Phyllostachys nigra s černými stébly.
Dřeviny
Tvoří nejpočetnější skupinu rostlin neobvyklých zahrad. Převažují neopadavé druhy, které symbolizují stálost a vytrvalost. Populární jsou borovice Pinus densiflora, P. parviflora, P. sylvestris, které zahradníci zaštipují do oblých tvarů.
Kvetoucí dřeviny
Fungují jako zdůrazňovací akcenty. Nejoblíbenější jsou azalky, pěnišníky a pohledné zvonkovce s hrozny bílých až červených jarně letních květů a s listy výrazného podzimního zabarvení.
A co dál?
Ozdobou zahrad je i nádherná svída japonská a tradiční javor japonský (Acer japonicum) a javor dlanitolistý (A. palmatum). K zajímavým trvalkám patří japonské prvosenky (Primula japonica), vlhkomilné kosatce (Iris ensata) nebo nepříliš známý sedoulek (Ophiopogon planiscapus), který se tváří jako tráva.
Celý text najdete v květnovém čísle časopisu Receptář.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.