Těším se, až někdo konečně bude chtít hodinky s vodotryskem, tvrdí hodinář Luděk Seryn
Každý se snaží odlišit od ostatních a začít může hodinkami. „V okamžiku, kdy se rozhodne, že chce jiné, než mají ostatní, vyrábíme jeden kus hodinek pro konkrétního člověka.“ Jsou hodinky Rotující Karel pořád jeho nejslavnější? Je něco, na čem se při jejich výrobě zasekl? Podle čeho hodinky pojmenovává? Jaké jsou podmínky pro vstup do elitní skupiny hodinářů HCI?
Přišel už za ním někdo s tím, aby vyrobil hodinky s vodotryskem? „Ta myšlenka je bláznivá. Ale nikdo není takový blázen, aby je chtěl. A já se těším, až někdo přijde a řekne, že je chce. Postavíme je,“ ujišťuje Luděk Seryn, který patří do elitní skupiny nejlepších hodinářů na světě.
Hodinky Rotující Karel, které představil na světovém veletrhu hodinek v Basileji, jsou unikátní tím, že se jednou za osm hodin otočí kolem dokola. Jde o tzv. hodinářskou komplikaci. „Znamená to, že si tím komplikujeme stroj. A to je to, co chceme. Hodinky můžou ukazovat nejen čas, ale mít další funkce, které jsou sice úplně zbytečné, ale to je na tom to hezké.“
Trpělivý je. Přesto mu občas trpělivost dojde a v tu chvíli to prý odnášejí pinzety. „Každá guma, kterou natahujete, musí jednou prasknout. Nejhorší je, když vám odskočí nějaká malá součástka a ztratí se. Pak se musíte rozhodnout, jestli ji budete půl hodiny hledat, nebo půlhodiny znovu vyrábět. Co v tu chvíli udělám? Dám si kafe,“ usmívá se hodinář Luděk Seryn.
Související
-
Prim: Kádr zdatných hodinářů vyrostl na výrobě granátů
Tradice, emoce, hrdost. To jsou hesla, jimiž se řídí výrobce legendárních českých hodinek. Kdy „primky“ ke svému jménu přišly? A jak vypadá výroba hodinek Prim dnes?
-
Rolex: Hodinářská tradice zrozená ze zákazu zpěvu, tance a výroby šperků
Když ženevský protestantský kněz Jan Kalvín chtěl obrátit lidi k Bohu, prosadil zákaz zpěvu, tance, ale i výroby šperků. A tak se tamní řemeslníci dali na výrobu hodinek.
-
Měří kroky, tep srdce i nadmořskou výšku. Dá se ale na chytré hodinky spolehnout? Zjišťoval dTest
Na ruce je má skoro každý. Ne však kvůli času. Chytré hodinky lákají spotřebitele na speciální funkce, jako je třeba měření sportovní aktivity. Dá se ale na ně spolehnout?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.