„Ten virus tady je a my se s ním musíme naučit žít,“ je přesvědčený lékař Pavel Dlouhý

10. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy koronavirus

Jak se chovat v běžných situacích, abychom žili plnohodnotný život, ale přitom neohrozili sebe nebo okolí nákazou koronavirem? Dá se to vůbec skloubit?

Vláda zavedla povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách po celé České republice. Epidemiologové radí, abychom striktně dodržovali pravidlo 3R: rouška, ruce, rozestupy. Člověk ale chodí nakupovat, za přáteli, za kulturou, do zaměstnání, zasportovat si. Co všechno je třeba dodržovat, aby ochránil sebe i své okolí?

„Ten virus tady je, nějakou dobu tady bude a my se s ním musíme naučit nějakým způsobem žít,“ je přesvědčený Pavel Dlouhý, přednosta Ústavu hygieny a proděkan 3. lékařské fakulty UK. 

MUDr. Pavel Dlouhý, přednosta Ústavu hygieny a proděkan 3. lékařské fakulty UK

Odborník cituje profesora Beneše, přednostu infekční kliniky, podle kterého nesmíme panikařit, ale taky se musíme chovat zodpovědně. „A především musíme používat selský rozum.“

Stačí roušky bavlněné?

„Stačí. Chráníme tím víc své okolí, než sebe. To je známá věc.“ Látkovou lze používat opakovaně. „Ale při sundávání je důležité se nedotýkat vnější strany, uložit do igelitového sáčku a nepohodit do kabelky,“ apeluje na lidi a dodává, že jednorázové roušky by se určitě měly vyhazovat.

Alkoholové dezinfekční prostředky se hodí tam, kde si nelze umýt ruce. „Pro hygienu ale stačí důkladné umytí rukou mýdlem a teplou vodou,“ ujišťuje expert.

Jak je to s kontaminací potravin v obchodech? Z jakého materiálu by měla být účinná rouška a jak o ni pečovat? Jak a kdy si mýt a dezinfikovat ruce? Jak se chovat v obchodech, v dopravních prostředcích, v divadle nebo na koncertě?

autoři: Tereza Stýblová , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová