„Ten virus tady je a my se s ním musíme naučit žít,“ je přesvědčený lékař Pavel Dlouhý
Jak se chovat v běžných situacích, abychom žili plnohodnotný život, ale přitom neohrozili sebe nebo okolí nákazou koronavirem? Dá se to vůbec skloubit?
Vláda zavedla povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách po celé České republice. Epidemiologové radí, abychom striktně dodržovali pravidlo 3R: rouška, ruce, rozestupy. Člověk ale chodí nakupovat, za přáteli, za kulturou, do zaměstnání, zasportovat si. Co všechno je třeba dodržovat, aby ochránil sebe i své okolí?
„Ten virus tady je, nějakou dobu tady bude a my se s ním musíme naučit nějakým způsobem žít,“ je přesvědčený Pavel Dlouhý, přednosta Ústavu hygieny a proděkan 3. lékařské fakulty UK.
Odborník cituje profesora Beneše, přednostu infekční kliniky, podle kterého nesmíme panikařit, ale taky se musíme chovat zodpovědně. „A především musíme používat selský rozum.“
Stačí roušky bavlněné?
„Stačí. Chráníme tím víc své okolí, než sebe. To je známá věc.“ Látkovou lze používat opakovaně. „Ale při sundávání je důležité se nedotýkat vnější strany, uložit do igelitového sáčku a nepohodit do kabelky,“ apeluje na lidi a dodává, že jednorázové roušky by se určitě měly vyhazovat.
Alkoholové dezinfekční prostředky se hodí tam, kde si nelze umýt ruce. „Pro hygienu ale stačí důkladné umytí rukou mýdlem a teplou vodou,“ ujišťuje expert.
Jak je to s kontaminací potravin v obchodech? Z jakého materiálu by měla být účinná rouška a jak o ni pečovat? Jak a kdy si mýt a dezinfikovat ruce? Jak se chovat v obchodech, v dopravních prostředcích, v divadle nebo na koncertě?
Související
-
Opatření proti koronaviru: Jak se chovat v hromadné dopravě a jak v karanténě? Jak chránit seniory?
A co se stane, až se oteplí? Na nejaktuálnější dotazy ohledně epidemie nového typu koronaviru odpovídala v Kávě o čtvrté na Dvojce epidemioložka Kateřina Fabiánová.
-
Hysterie kolem koronaviru je mnohem nebezpečnější než samotný vir, tvrdí neurolog
„Koronavirus nelze podcenit. K dnešku zabil pár tisíc lidí a bude jich víc. Ale minulý rok zemřelo v USA 38 tisíc lidí na obyčejnou chřipku,“ ujistil Martin Jan Stránský.
-
Cyril Höschl: Psychóza kolem koronaviru. Jak si zachovat chladnou hlavu?
„Situaci, že nákaza přeskočí k nám, lze předvídat,“ uvažuje psychiatr. „A to může být zdrojem úzkosti se všemi jejími důsledky.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.