Opatření proti koronaviru: Jak se chovat v hromadné dopravě a jak v karanténě? Jak chránit seniory?

10. březen 2020

A co se stane, až se oteplí? Na nejaktuálnější dotazy ohledně epidemie nového typu koronaviru odpovídala v Kávě o čtvrté na Dvojce epidemioložka Kateřina Fabiánová.

10. března začala platit první vládní opatření proti šíření nákazy: uzavírají se školy a ruší se akce s větším počtem účastníků. „Opatření je na místě. Podívejte se na situaci v Itálii. Jejich smyslem je zabránit šíření epidemie, která je stále ještě na vzestupu,“ říká Kateřina Fabiánová z Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu.

Čtěte také

„Apeluji na všechny, aby opatření dodržovali. Lidé by měli zachovávat určité odstupy, izolace. U fotbalu to nejde. K přenosu může docházet.“

Většina dat je z Číny. Nevíme, nakolik odpovídají skutečnosti. Ale ukazuje se, že velké nahromadění lidí přispívá k šíření onemocnění. Proto jsou tu ta opatření.
epidemioložka Kateřina Fabiánová

A co omezení u restaurací jako v Itálii? „Vždycky se zvažují i ekonomické záležitosti. V italských restauracích nejdřív zřídl počet stolů tak, že se jim to snad ani nemohlo vyplatit. Nicméně se snažili udržet aspoň nějaký provoz.

Co se stane, až se oteplí

Budou omezení do konce března stačit? „Je otázka, co se stane, jestliže se oteplí. Jestli se nový typ koronaviru bude chovat jako ty čtyři běžné typy, které tady v zimě kolují. To znamená: přestane jejich sezona.“

„Koronavirus je citlivý na vyschnutí. Takže nebude dlouhodobě držet v prostředí. V plivancích na zemi nebo v kapesníkách. A je možné, že dojde k ústupu onemocnění. Ale predikovat to, co bude za týden, si netroufám. Data o počtu nakažených se u nás teď liší v podstatě hodinu od hodiny.“

Není to onemocnění, které by nás všechny vyhubilo.
epidemioložka Kateřina Fabiánová

Jak moc je koronavirus nebezpečný

  • 80 % nemocných má mírnější průběh, který nevyžaduje hospitalizaci
  • 14 % nemocných vyžaduje hospitalizaci
  • 6 % má průběh velmi rizikový (závažné zápaly plic a orgánová selhání) a může skončit úmrtím
Nakažení koronavirem celosvětově k 11. březnu 2020. Zdroj: Johns Hopkins CSSE Coronavirus COVID-19 Global Cases

Jak ochránit seniory

Jak si správně umýt ruce?

Nejrizikovější skupinou jsou osoby nad 80 let se závažným chronickým onemocněním, ať už je to kardiovaskulární onemocnění, plicní, ledvinové apod. Jak pečovat o seniory? „Lidé to neradi slyší, ale přijdu-li domů, jdu si nejdřív řádně umýt ruce a dodržuju základní respirační etiketu.“

„Mám-li kašel, k tomu svému tchánovi nebudu chodit blízko. Ukazuje se, že dolet infekčních kapének je zhruba 150-190 cm. Nicméně třeba u eboly byl dolet kapének až na devět metrů,“ popisuje lékařka. „Určitě se snažte i posilovat psychiku.“

Jak se chovat v autobuse

Měly by se nosit v městské hromadné dopravě rukavice? „Já je nosím. Nosím je v podstatě celou jarní, zimní sezonu. Není to jen prevence chřipky, ale i elementárních onemocnění. Protože jsou různá onemocnění, třeba žloutenka typu A, které se přenášejí nečistýma rukama.“

„A když se podíváte na problematickou hygienu malých dětí, i těm bych to odmalička doporučovala, aby je rodiče naučili na rukavice. Protože třeba jíst v dopravních prostředcích bez toho, aniž si umyju ruce, je  velmi problematické.“

Jak dlouho virus přežívá

Jak dlouho přežívá virus v místnosti, kde byl nakažený? „To je dáno tím prostředím a povrchem. Čím chladnější, poréznější a vlhčí povrch, tím déle virus přežívá. Virus se v prostředí nemnoží. K tomu potřebuje lidskou nebo zvířecí buňku. Pokud je prostor dostatečně větraný, virus vyschne a už není infekční.“

Čtěte také

Doporučuje se kašlat do kapesníku nebo do rukávu. Jak dlouho virus přežije na nich? „Na kabátě dojde k vyschnutí během několika minut. Suchem je zlikvidován,“ popisuje Fabiánová. „Ve vlhkém prostředí může přežít v řádu hodin. Několik dnů přežije, jen pokud je mu dodávána voda.“

Jak se chovat v karanténě

Jak by se měl člověk chovat v karanténě? „Pokud člověk v karanténě obývá byt s jinými lidmi, měl by být vůči nim ohleduplný. Večer by se měl jít umýt jako poslední a měl by po sobě koupelnu desinfikovat. Neměl by přijímat návštěvy, neměl by chodit ven. V případě kontaktu s cizími lidmi nosit roušku

Jak během karantény nakupovat? „Máte kolem sebe známé, zavolejte jim, ať vám nakoupí a nákup nechají přede dveřmi. Taky existují firmy dodávající zboží ke dveřím. Věřím, že vydržet 14 dní doma není zas tak úkorné opatření, které by nikdo nevydržel.“

Jaký je pandemický plán ČR? Máme dostatek plicních ventilátorů? Měli byste přestat cestovat? K čemu pomáhá měření teplot na hranicích? Poslechněte si celý rozhovor ze záznamu.

Související