Temná byla noc, temnější byl den

12. květen 2013

Jsou příběhy, které by neměly být nikdy zapomenuty, to je i případ židovského chlapce Otty Wolfa, který se spolu s rodiči ukrýval za druhé světové války tři roky před nacisty v Tršicích na Olomoucku.

Příběh rodiny Wolfů začíná v létě roku 1942, kdy, jako tisíce jiných židovských rodin, dostali předvolání k transportu. Wolfovi ale příkaz neuposlechli a ukryli se v lese v Tršicích na Olomoucku. Wolfovi se nakonec v Tršicích ukrývali až do konce války, pomáhali jim místní a nikdo je za celou dobu okupace nezradil. Po celou dobu si den co den zaznamenával do deníku všední starosti rodiny. Právě deník a výpovědi pamětníků tvoří kostru dokumentu Radky Kvasničkové.

Autorka se vydala přímo na místo, do Tršic a natáčela všude tam, kde se Wolfovi skrývali. Spolu s výpověďmi pamětníků a ukázkami z Ottova deníku pak rekonstruovala takřka neuvěřitelný příběh osobní odvahy obyčejných lidí z malé vesnice i vytrvalosti a víry v lepší budoucnost jedné židovské rodiny.

V kategorii audiovizuální žurnalistiky získal dokument Novinářskou cenu 2012. Porota udělila čestné uznání za sugestivní zpracování jednoho životního příběhu šoa s přihlédnutím k originálnímu využití rozhlasových vyjadřovacích prostředků.

autor: Radka Kvasničková
Spustit audio