„Takhle se lidi chovají pořád,“ říká Jan Potměšil ke znovuuvedení Richarda III.

16. leden 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jan Potměšil

Spolek Kašpar obnovil inscenaci Richard III. jako dárek Janu Potměšilovi ke kulatinám. „Nechtěl jsem, aby to byla kreatura, ale obyčejný člověk, který začne naslouchat temným stránkám.“

Po derniéře představení Richard III. přišli kamarádi ze spolku Kašpar za Janem Potměšilem s nápadem věnovat mu nové uvedení k padesátinám. „Byl jsem nadšený. Mělo to být jednorázové představení. Zazvonilo to ale takovým způsobem, že jsme to představení znovu nasadili,“ pochvaluje si herec.

„Jsem za to vděčný. Je to geniálně napsaná postava, která je taky absolutně současná. Takhle se lidi chovají pořád.“ K roli prý přistupoval po svém. „Nechtěl jsem, aby to byla kreatura, ale obyčejný člověk, který začne naslouchat temným stránkám. A to ho nakonec zahubí.“

O touze vrátit se do života

„Shakespeare je pro mě zásadní autor. Jeho hry jsou setkání se stále platnými příběhy. U Romea a Richarda jsem zažil, jako bych se dotknul kódu, který do nich Shakespeare uložil. Je to rána. Pro herce je to zážitek na celý život.“ Za roli Richarda III. získal Cenu Alfréda Radoka.

Ještě déle (už od roku 1993) hraje Potměšil v inscenaci Růže pro Algernon. „Je to o touze vrátit se do života. Je to strhující příběh a mám pocit, že se to potkalo i s mým příběhem, když jsem se po úrazu vracel do života,“ přiznává herec od roku 1989 po havárii na vozíku.

Jsem rád, že žiju

„Dělám věci, které dělat chci. Cítím se zdravý. Jediné, co mi zůstalo, je tahle kára, na které jezdím,“ říká o nehodě. „Nepřipomínám si to. Jsem rád, že žiju.“ Důkazem toho může být i to, že se spolkem Kašpar napsali i pohádku O políbeném drakovi. „Je tam princ, princezna, moře a mořské panny, takže i tatínkové si přijdou na své,“ směje se Jan Potměšil.

Aktuálně se připravuje na premiéru Kytice od Erbena. „S Jakubem Špalkem nás posedl tenhle nápad. Vedla nás asi ta síla, která je pod těmi baladami ukryta. Úplně jsme se nadchli. Chceme to přinést tak, jak to cítíme. Nebude to běžné a věříme, že to bude pecka.“

autoři: vlk , eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.