Tajemná paní kněžna

Setkali se roku 1926 náhodou na Václavském náměstí – ona vysoce elegantní mladá dáma s vyšívaným kapesníčkem, on majitel činžáku na Žižkově, povoláním mistr v tiskárně Národní politiky. Představila se mu jako kněžna Marie Antoinetta Lichtenštejnová a brzy si ho omotala kolem prstu.

 

Kontakt se šlechtičnou vzbudil v Želmírovi Jovanovičovi zvědavost a taky naději na rychlý vzestup po společenském žebříčku i nějakou tu korunu. Přijela prý do Prahy postarat se o rodový majetek a shání ubytování. Chytil se na vějičku rychle – nabídl jí, že může prozatím zůstat u něj doma.

A tak se stala kněžna Lichtenštejnová součástí rodiny Želmíra Jovanoviče. Nechala si přivézt do bytu zavazadla, v nichž měla reprezentativní oblečení a nějaké šperky. Lydie Jovanovičová nebyla jejím pobytem v už tak stísněném bytě nadšená, ale když dostala od Marie Antoinetty první dárek, snášelo se to líp.

Investice do budoucnosti

Po nějaké době přišel kněžně dopis od vznešeného otce, který ji zdrtil. Panství Lichtenštejnů poničilo krupobití a kníže se ocitl ve finanční tísni. V dopise pověřoval dceru, aby se pokusila sehnat půjčku na likvidaci škod, jinak bude muset rozprodat majetek. Jovanovičovi věděli, co je třeba udělat, a velkorysou částku 150 tisíc korun ze svých úspor Lichtenštejnům nabídli.

Léta plynula a kněžna Marie Antoinetta se stále těšila pohostinství štědrých manželů. Množily se také dopisy s katastrofami na panství Lichtenštejnů. Za sedm let půjčky vystoupaly na tři čtvrtě milionu korun. Manželé Jovanovičovi museli prodat svůj činžák na Žižkově a nastěhovali se do nájemního bytu v Dejvicích…

Účinkují: Lucie Pernetová, Kryštof Nohýnek, Eva KOdešová, Jindřiška Dudziaková, Igor Bareš, Kamil Halbich, Václav Liška

Scénář: Bronislava Janečková

Režie: Jaroslav Kodeš

Hudební spolupráce: Petr Šplíchal

Autorka projektu: Bronislava Janečková

Premiéra: 4. 3. 2020

autoři: Bronislava Janečková , and
Spustit audio

Související