Vrahovy nevěsty. Skutečný případ z „idylických“ časů Rakouska-Uherska

Huga Schenka se v roce 1883 snažili dopadnout policisté a četníci z Vídně, Čech i Moravy. Poslyšte pravdivý příběh, v němž záhadně mizí mladé ženy.

Píše se rok 1883 a na Moravě a v okolí Vídně se pohybuje podvodník Hugo Schenk a jeho dva kumpáni. Se svými oběťmi se seznámí přes inzerát, lstí z nich vylákají peníze a zmizí. Jako svoji další oběť si vyhlédli mlynářského tovaryše Františka Podpěru, který si dal do Vídeňských listů inzerát, že shání práci a byt.

Schenk, vydávající se za strojníka v parním mlýnu ve Šternberku na Moravě, mu nabídl místo skladníka a k tomu byt s kaucí 500 zlatých. Jeho plán je zřejmý: cestou ke mlýnu chce s kumpány Podpěru přepadnout a sebrat mu peníze na kauci. Jenže silák Podpěra se útočníkům ubránil, i když po něm třikrát vystřelili, a utekl.

Dej sem věno

Podvodník a vrah Hugo Schenk nikdy neprojevil lítost za to, co spáchal

Třem lotrům je jasné, že budou muset změnit strategii. Jako slibný cíl se jim jeví neprovdané slečny toužící po vdavkách. Obloudit některou z nich není pro bývalého sňatkového podvodníka Hugo Schenka problém.

Jako první oběť si vybral Josefínu Tymalovou, která pracovala ve Vídni jako služebná. Měla za ním přijet 20. května 1883 do Hranic na Moravě. Prý tam má rodinu, které ji chce představit jako svoji nevěstu. Schenk jí napsal, aby si s sebou vzala všechny své cennosti a spořitelní knížky… Tentokrát už se chyba stát nesmí. Žádní živí svědci!

Účinkují: Kajetán Písařovic, Lechnýř Ondřej, Jiří Hromada, Michal Zelenka, Jindřiška Dudziaková, Eva Kodešová, Jakub Gottwald, Jaroslav Vlach

Komentář: policejní historik Miloš Vaněček

Scénář: Tereza Vojtová, Miloš Vaněček

Režie: Jaroslav Kodeš

Hudební spolupráce: Petr Šplíchal

Autorka projektu: Bronislava Janečková

Premiéra: 15. 5. 2019

autoři: Tereza Vojtová , and
Spustit audio

Související