Svatopluk Čech. Básník, redaktor i autor slavných příběhů o Matěji Broučkovi

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vyšehradský hřbitov: Hrob Svatopluka Čecha

Dnes uplynulo sto třináct let od úmrtí českého spisovatele Svatopluka Čecha. Pocházel z početné rodiny, která se často stěhovala a peněz bohužel nikdy neměla nazbyt. Napsala Kateřina Rathouská.

Pan Brouček

Doma ho oslovovali Svatík nebo Svatíček. Studoval gymnázium a poté pokračoval na právnické fakultě. Z této životní cesty ale nakonec zběhl, protože ho to táhlo k literatuře.

Pana Broučka poslal na Měsíc i mezi husity

Věnoval se poezii, dnešní čtenáři si však určitě vzpomenou i na jeho prozaická díla, kterým se říká „broučkiády“, tedy příběhy o Matěji Broučkovi. Tělnatého pana domácího, co se moc rád napil, jeho tvůrce nejprve vyslal na Měsíc a později i do 15. století mezi husity.

Sám Svatopluk Čech velice rád cestoval, ať už po Čechách a Moravě, nebo do zahraničí – například v roce 1882 se vypravil do Dánska.

Zítra v Příbězích z kalendáře představíme spisovatele, který prožil dobrodružný život a stvořil skřítka Pitrýska.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související