Svatopluk Čech. Básník, redaktor i autor slavných příběhů o Matěji Broučkovi

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vyšehradský hřbitov: Hrob Svatopluka Čecha

Dnes uplynulo sto třináct let od úmrtí českého spisovatele Svatopluka Čecha. Pocházel z početné rodiny, která se často stěhovala a peněz bohužel nikdy neměla nazbyt. Napsala Kateřina Rathouská.

Pan Brouček

Doma ho oslovovali Svatík nebo Svatíček. Studoval gymnázium a poté pokračoval na právnické fakultě. Z této životní cesty ale nakonec zběhl, protože ho to táhlo k literatuře.

Pana Broučka poslal na Měsíc i mezi husity

Věnoval se poezii, dnešní čtenáři si však určitě vzpomenou i na jeho prozaická díla, kterým se říká „broučkiády“, tedy příběhy o Matěji Broučkovi. Tělnatého pana domácího, co se moc rád napil, jeho tvůrce nejprve vyslal na Měsíc a později i do 15. století mezi husity.

Sám Svatopluk Čech velice rád cestoval, ať už po Čechách a Moravě, nebo do zahraničí – například v roce 1882 se vypravil do Dánska.

Zítra v Příbězích z kalendáře představíme spisovatele, který prožil dobrodružný život a stvořil skřítka Pitrýska.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...