Svatopluk Čech. Básník, redaktor i autor slavných příběhů o Matěji Broučkovi
Doma ho oslovovali Svatík nebo Svatíček. Pocházel z početné rodiny, která se často stěhovala a peněz neměla nazbyt. Sám rád cestoval a svého hrdinu poslal až na Měsíc. Spisovatel Svatopluk Čech zemřel 23. února 1908.
Svatopluk Čech studoval gymnázium a poté pokračoval na právnické fakultě. Z této životní cesty ale nakonec zběhl, protože ho to táhlo k literatuře. Psal poezii, dnes ale čtenáři znají spíš jeho prozaická díla, kterým se říká „broučkiády“.
Tělnatého pana domácího Matěje Broučka, co se moc rád napil, jeho tvůrce nejprve vyslal na Měsíc a později i do 15. století mezi husity. Sám Svatopluk Čech rád cestoval. Ať už po Čechách a Moravě nebo do zahraničí. V roce 1882 se například vypravil do Dánska.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Svatopluk Čech: Pravý výlet pana Broučka do Měsíce
Satirická kniha z roku 1888. Představuje pražského měšťana ze sklonku 19. století, jehož poživačnost, přízemnost a zištnost konfrontuje s éterickými Měsíčňany.
-
1086. schůzka: Ve stínu lípy (a Svatopluka Čecha)
Budeme se věnovat jednomu z klasiků české poezie, jakož i zakladateli žánru science fiction v české literatuře.
-
Svatopluk Čech: Epochální výlet pana Broučka do 15. století. Komedie s Arnoštem Goldflamem
„Nebát se lhát, vymlouvat a přibarvovat skutečnost, jen aby člověk nepřišel k úhoně!“ Sžíravá a stále živá kritika BrouCZků, kteří se patriotismem ohánějí jen v hospodě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka