Sůl nad zlato. Nejoblíbenější česká pohádka s Vladimírem Rážem v hlavní roli

24. prosinec 2022

Král stárne a slábne a rád by předal vládu jedné ze svých dcer. Neví ale, kterou vybrat. Má je všechny stejně rád. Na radu proradného rádce má rozhodnout láska o tom, která z dívek bude kralovat. Nejstarší Alžběta je bojovnice, prostřední Karolínka se pořád parádí a nejmladší Maruška je upřímnost sama. Rádce využije charakteru všech dívek a zamíchá kartami. Zamotá hlavu i samotnému králi. Naštěstí do kola osudu zasáhne dobrá babička... 

Osoby a obsazení: Vladimír Ráž (král), Sylva Sequensová (Maruška), Jorga Kotrbová (Alžběta), Zlata Adamovská (Karolína), Antonín Hardt (rádce) a Marie Rosůlková (babička)
Napsala: Věra Provazníková
Dramaturgie: Eva Košlerová
Zvuk: Jaroslava Eliášková
Zvukové efekty: Miroslav Grác a Karel Kvarda
Hudba: František Kovaříček
Režie: Karel Weinlich
Natočeno: v roce 1977
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.