Stephen Hawking. Nikdy nezískal Nobelovu cenu, přesto zná jeho jméno celý svět
Vědecká celebrita, která nemá konkurenci. Významné objevy, které Stephen Hawking učinil, dokázal populárním způsobem přiblížit široké veřejnosti. Osud mu nadělil famózní inteligenci, ale i obrovské zdravotní problémy, které se postupem času zhoršovaly do té míry, že se nemohl hýbat, ani mluvit. Chcete-li se dozvědět více o životě této mimořádné osobnosti, poslechněte si Příběhy z kalendáře.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Obavy z manipulace genomem? „Objevům se dá těžko zabránit,“ myslí si biochemik Václav Pačes
„Vědcům lze těžko zabránit, aby se pídili po pravdě,“ odpovídá vědec v Blízkých setkáních na otázku do jaké míry věda má či nemá zasahovat do zákonů přírody.
-
Wilhelm Conrad Röntgen. Muž, který objevil paprsky X
Když oznámil Wilhelm Conrad Röntgen svůj objev paprsků X, nikdo nemohl tušit, jaký význam to bude mít – pro moderní fyziku, medicínu, biologii, chemii i průmysl.
-
Mendělejevova tabulka prvků. Když se o ní dozvěděl svět, její objevitel zrovna dojil krávy
Dmitrij Ivanovič Mendělejev, muž, který stojí za vývojem ruského zemědělství, bezdýmným střelným prachem nebo třeba ledoborcem. A také autor periodické soustavy prvků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová