Stěhování kostela v Mostě. Unikátní akce, nad níž se dodnes tají dech

Dolování uhlí bylo za komunismu podřízeno vše. Kvůli tomu, aby bylo čím nasytit dýmající elektrárny, byly zbourány celé vesnice a v jednom případě i celé město nedozírné historické hodnoty. Napsal Ondřej David. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

O to více překvapí, že se ateistický režim rozhodl zachránit gotický kostel, pod nímž se nacházelo dva miliony tun uhlí. Kostel Nanebevzetí Panny Marie se dal do pohybu přesně před 46 lety a celý svět byl v napětí. Nebylo divu, neboť tak rozsáhlou stavbu do té doby ještě nikdo nikde nepřemisťoval.

Gotický skvost se na své nové místo sunul rychlostí 27 dní, během nichž urazil 841 metrů. V jednu chvíli bylo namále a celá 12 tisíc tun vážící stavba se mohla rozsypat jako dům z karet. Nakonec vše dopadlo dobře, ale oltářová stěna se ocitla severním směrem. Snad to komunisté udělali církvi naschvál, ale po revoluci byl i tak kostel znovu vysvěcen.

Další Příběhy z kalendáře budou patřit rychlému japonskému vlaku.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související