Stěhování kostela v Mostě. Unikátní akce, nad níž se dodnes tají dech
Dolování uhlí bylo za komunismu podřízeno vše. Kvůli tomu, aby bylo čím nasytit dýmající elektrárny, byly zbourány celé vesnice a v jednom případě i celé město nedozírné historické hodnoty. Napsal Ondřej David. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
O to více překvapí, že se ateistický režim rozhodl zachránit gotický kostel, pod nímž se nacházelo dva miliony tun uhlí. Kostel Nanebevzetí Panny Marie se dal do pohybu přesně před 46 lety a celý svět byl v napětí. Nebylo divu, neboť tak rozsáhlou stavbu do té doby ještě nikdo nikde nepřemisťoval.
Gotický skvost se na své nové místo sunul rychlostí 27 dní, během nichž urazil 841 metrů. V jednu chvíli bylo namále a celá 12 tisíc tun vážící stavba se mohla rozsypat jako dům z karet. Nakonec vše dopadlo dobře, ale oltářová stěna se ocitla severním směrem. Snad to komunisté udělali církvi naschvál, ale po revoluci byl i tak kostel znovu vysvěcen.
Další Příběhy z kalendáře budou patřit rychlému japonskému vlaku.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Kostel v Mostě musel ustoupit těžbě uhlí. Jeho přesun je zapsaný v Guinessově knize rekordů
Přesun Kostela Nanebevzetí Panny Marie v severočeském Mostu byl jednou z nejsložitějších technických operací v bývalém Československu. Přestěhovat se musel kvůli uhlí.
-
Rok 1964: Co takhle zbourat město? Osudy starého Mostu, ze kterého se zachoval jen kostel
V poválečných letech zaniklo díky těžbě hnědého uhlí na severu Čech přes osmdesát obcí, nejvýznamnějším příkladem je ale starý Most.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.