Starost nám teď dělá patologická posedlost zdravou stravou, hodnotí Hana Papežová, odbornice na poruchy příjmu potravy

17. červenec 2023

„Základní diagnózy zůstávají, ale narůstají a dají se dnes diagnostikovat v každém věku. Narůstá i spektrum poruch, jako je třeba chaotický jídelní režim,“ poukazuje. Proč se začala věnovat svému oboru? Jaké příznaky typicky provázejí problémy s příjmem potravy? Jedná se o nové civilizační onemocnění? Jaký vliv mají na děti filmy, celebrity či rodina? A je orientace na výkon rizikovým faktorem?

Co je chaotický stravovací režim? „Je to zkrátka chaos, kdy nejím pravidelně, nevím, co jím, jím při úzkosti atd. Velké starosti nám dělá ortorexie, což je patologická posedlost zdravou stravou. Často s ní souvisí anorexie,“ upozorňuje odbornice na poruchy příjmu potravy. „A naším největším problémem je to, že se lidé nechtějí léčit a dlouho se snaží svůj problém skrývat před okolím.“

„Každé extrémní tvrzení ohledně významu štíhlosti mě dřív nadzvedávalo ze židle. Teď to jsou sociální sítě, kde nepravdivé informace o štíhlosti a dietách poškozují hlavně mladé lidi, kteří nedokážou vždy odhadnout, co je propagace,“ varuje psychiatrička Hana Papežová. Více si poslechněte v Blízkých setkáních, kterými provází Vasil Fridrich.

autoři: Vasil Fridrich , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.