Stanislav Peleška radí - 9.6.

9. červen 2010
Stanislav Peleška radí

SOUČASNÉ PORUCHY MERUNĚK A BROSKOVÍV letošním jaru se vyskytlo velké množství onemocnění na začínající vegetaci teplomilných meruněk a broskvoní, jak se dalo poznat v dotazech do naší redakce i na mnoha besedách a poradnách.

V případě meruněk to bylo postižení kvetoucích loňských letorostů a květních trnů. Květy i letorosty v krátké době zhnědly až zplesnivěly, zdeformovaly se a uvadly. Tady šlo jednak o předchozí mrazové poškození ještě před vyrašením pupenů v únoru, v době začátku vysoké sněhové přikrývky, a pak k tomu ještě přibyla kalamitní moniliová spála. Napadány byly a jsou především květy a začínající plůdky, také loňské koncové letorosty. Je nezbytné je odstříhat až do zdravého pletiva a doplnit protihoubovým postřikem přípravky Horizon, Rovral flo nebo Sporgon.

Logo

V případech broskvoní - i přes 3x opakované postřiky proti kadeřavosti listů - jsou nové listy napadeny v kalamitním množství kadeřavostí: houbou Taphrina deformans. Tady nepomůže ani otrhání napadených listů, ty opadají a teď během června začnou narůstat nové zdravé listy. Důležité je chemické ošetření buď přípravky Kuprikol nebo Champion nebo Syllit 65 v horních koncentracích. Ošetření je nutné za 2 týdny opakovat. Poškozené konce letorostů ustřihněte.

Letošní postižení meruněk i broskvoní je mimořádně silné.

autor: Stanislav Peleška
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.