Stanislav Peleška radí - 7.7.
BRAMBORY KE SKLIZNINejen v naší české kuchyni, ale i v mnohých jiných zemích, jsou brambory jednou z nejkonzumovanějších zelenin. O jejich výživné hodnotě není třeba pochybovat.
Pěstitelsky je rozdělujeme do pěti skupin: velmi rané, rané, polorané, polopozdní a pozdní. Ty poslední dvě skupiny jsou dobře skladovatelné a tyto brambory označujeme jako zimní.
Pro drobnopěstitele, tedy zahrádkáře, jsou užitečné hlavně první dvě skupiny s krátkou vegetační dobou od výsadby do slizně. Nejranější odrůdy mají 100 vegetačních dnů, polorané 130 dnů. Ve sklenících nebo fóliovnících se růst a sklizeň urychlí.
Jejich vegetační doba končí teď v polovině července. Začne jim žloutnout a vadnout nať a přestane přirůstat. Je třeba je sklidit, uskladnit v chladnějším prostoru a postupně je konzumovat. Pěstitelé je mohou také podrývat a největší hlízy sklidit a upotřebit je během května a menší brambory nechat ještě dorůstat.
Sortiment brambor má v registru Státní odrůdové knihy (2009) evidováno 157! odrůd v abecedním pořadí. Správná prodejní tržnice musí mít sadbu označenou názvem odrůdy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.