Stanislav Peleška radí - 6.10.
ČESÁNÍ A ULOŽENÍ OVOCEV minulém týdnu jsme připomínali zásady správného sklízení a ukládání zeleniny z našich pěstitelských výsledků. Také plody ovocných stromů, ev. i keřů, je třeba sklízet po celou pozdně letní až podzimní dobu.
Ta začíná v podstatě od června bobulovinami a červenými peckovinami a končí začátkem listopadu pozdně zimními jádrovinami. Při sklizni má většina letitých zahrádkářů dostatečné zkušenosti, jimiž se také řídí a opakovaně je dodržuje. Přesto bych si dovolil připomenout některá pravidla, která jsou, většinou z neznalosti, porušována a v důsledku mohou mít záporný vliv na kvalitu a trvanlivost uloženého ovoce.
Předně je to někdy neznalost skutečné doby sklizňové zralosti plodů (jiná je zralost spotřební neboli konzumní), a to je doba, ve které má být ovoce sklízeno. Bývá uvedeno v popisu jednotlivých odrůd jádrovin, peckovin, bobulovin i skořápkovin. Ale je také závislé na pěstebním místě: určitě je rozdíl ve správné době sklízení (např. odrůd Idared nebo Rubín) v okolí Nymburka a Kolína proti Příbramsku. Nevím-li to, zeptám se těch zkušenějších třeba při nějaké místní výstavě ovoce.
Další chybou bývá skutečné sklízení plodů: někteří lidé ovoce skutečně trhají - např. jablka nebo hrušky. Správné je ovoce sklízet neboli česat. A tuto správnou dobu poznáme osobně jednoduchým způsobem: Plod na větévce podložíme dlaní a obloučkem ho zvedneme vzhůru nad větévku. Jestliže se oddělí, je už zralé ke sklizni, protože si v této době strom již vytvořil mezi stopkou a větevním pupenem tzv. korkovou oddělovací neboli separační vrstvičku. Prostě je zralý ke sklizni. Pak také nepoškodíme ani trvanlivý pupen dřeviny, ani nebudeme mít ještě nedozrálý plod v ruce.
Pak plod správně uložíme (jablko) do přepravky, a to stopkou dolů (nikoliv kališním vrcholem), protože v té stopečné části je nejvyzrálejší a tam se neotlačuje. Na rozdíl: na výstavách mají být plody ukazovány ze strany kališní i stopečné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka