Stanislav Peleška radí - 3.4.
JARNÍ POSTŘIK DŘEVIN S vývojem a používáním novějších ochranných chemických přípravků se také změnily termíny jejich používání. Před dvěma desítkami let se stříkaly rašící dřeviny na tzv. myší ouško, aby se zlikvidovaly zárodky všech škůdců a chorob. Značně se omezily také zárodky predátorů (tj. užitečných organismů): první se zotavily právě škůdci, a měli volno ke škodlivosti.
Nynější přípravky jsou specifické proti škodlivým činitelům, musíme je používat ve správnou, tedy nejefektivnější dobu. Tou je období končícího zeleného a začínajícího růžového poupěte jabloní. Přitom hrušně a peckoviny už kvetou nebo dokvétají. Je to v pořádku. Jen je třeba mít ohled na hmyz, hlavně včely. Když správně použijeme přípravky, v teplotním rozmezí od 5 do 10°C, včely ještě z úlů nevylétají, postřik jim proto neuškodí ani pro ně není jedovatý. Sačí, aby na dřevině včas zaschnul.
Jarní postřik (už ne zimní!) je třeba udělat v doporučenou dobu, obvykle v první dubnové dekádě, v okrajových polohách do poloviny tohoto měsíce. Doporučenými přípravky jsou buď roztok 0,04% TALSTAR 10 EC nebo 1,0% roztok OLEOEKOL. Za 3 až 4 týdny je třeba ošetření opakovat, ale použijeme již přípravky buď 0,05% KARATE se ZEON technologií 5 CS nebo 0,02% roztok DECIS EW 50, s přídavkem protihoubového roztoku 0,3% DITHANE nebo 0,3% roztok NOVOZIR MN 80 NEW.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.