Stanislav Peleška radí - 26.8.

26. srpen 2009
Stanislav Peleška radí

PROŘEŽTE DŘEVINY JEŠTĚ TEĎ Opadavé ovocné a okrasné dřeviny mají stálý vegetativní cyklus, jehož hlavní růstová aktivita je přímo závislá na rostlinném chlorofylu, tedy na listech. V nich utvořené zásobní látky přemístí rostlina během léta a podzimu do rezervních pletiv v kmenech a kořenové hlavici.

Odtud jsou zásobní živiny a rostlinná energie přemísťovány do všech částí rostliny také během celého bezlistého zimního období, tedy vegetačního klidu.

Aktivní vegetace začíná předjařím a jarem. Pak začnou dřeviny silně a rychle narůstat hlavně do dřevních částí. Jestliže řezem nebo průklestem snížíme počet pupenů v koruně, každý tam zbylý pupen dostane vyšší dávku energie k bujnému růstu. Uděláme-li průklest nebo řez během zeleného období (tj. od začátku května do konce září), docílíme slabších přírůstků a následně lepší květovou, event. plodovou násadu.

Z těchto důvodů je pěstitelsky výhodné nedělat řez ovocných dřevin v zimním období, ale naopak v období zeleném = letním, tedy od narašení a odkvětu dřevin až do začátku opadu listů. Ve skutečnosti - podle plodové násady - máme udělat řez nebo průklest jádrovin i peckovin od konce dubna do konce září.

Přitom je důležité přednostně při řezu zabezpečit vstup slunce do koruny, udělat ji kotlovitou, nálevkovitou, bez druhého patra dřeviny.

autor: Stanislav Peleška
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.