Stanislav Peleška radí - 24.2.

24. únor 2010
Stanislav Peleška radí

KADEŘAVOST BROSKVONÍ Koncem loňského října jsme doporučovali udělat první dezinfekční postřik proti jarní kadeřavosti listů broskvoní, kterou způsobuje parazitická mikroskopická houba puchýřnatka broskvoňová (Taphrina deformans). Mnozí pěstitelé už po léta tuto metodiku uplatňují a nespoléhají jen na další jarní dva postřiky s dobrými výsledky.

Právě ty jarní postřiky musíme udělat na přelomu února a března (i kdyby bylo ještě trochu sněhu, ale nesmí při postřiku mrznout!) a znovu postříkat znovu za čtyři týdny na konci března), protože infekční útok trvá od začátku rašení pupenů listových až do ukončení kvetení broskvoní. Důležitá je včasná likvidace výtrusů houby. Dělat postřik až v době kvetení broskvoní je už pozdě, v podstatě zbytečné, v tu dobu už jsou pupeny a lístečky infekcí prorostlé. Vnější projev kadeřavosti je zřejmý až koncem dubna a začátkem května bývá už katastrofický.

Sortiment přípravků je dostatečný, každý roztok je účinný a samostatně použitelný: roztok 0,1% DELAN nebo 0,3% DITHANE nebo 0,6% CHAMPION 50 WP nebo 0,6% KUPRIKOL 50 nebo 0,3% NOVOZIR MN 80 NEW, také 4% až 5% roztok SULKA jen pro první ošetření.

Zanedbání preventivních postřiků proti kadeřavosti listů broskvoní může vést až k uhynutí broskvoně během několika málo let. Postřiky proti jiným chorobám a škůdcům se dělají později.

autor: Stanislav Peleška
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.