Stanislav Peleška radí - 23.12.

23. prosinec 2009
Stanislav Peleška radí

NAMRZÁNÍ OVOCNÝCH DŘEVIN V zimním období dochází každoročně ke značným tepelným výkyvům, které se týkají živočichů (i lidí) i trvalých rostlin. Taková je příroda. Musíme s tím počítat, případně včas udělat některá nezbytná opatření ke zmírnění důsledků poklesu teplot. Jsou to záležitosti dlouhodobé i krátkodobé.

Ty dlouhodobé v našich zahradách znamenají především výběr dostatečně odolných druhů a odrůd dřevin k místní pěstitelské lokalitě, dále soustavnou správnou výživu ke zvýšení odolnosti a vyzrávání dřevin (správné dávky draselných hnojiv) a včasné ošetřování rostlin.

Těmi krátkodobými jen doplňujeme potřebnost aktuální ochrany proti mrazu. Jsou to m.j. omezení výkyvů mezi nočními mrazy a denním ohřevem zvláště tmavých kmenů na jižní straně dřeviny. Někdejší vápnění nátěry snižují polední přehřátí o 4 až 6°C, což nebývá dostatečné. Daleko účinnější a jednodušší je zakrytí kmene dřeviny z jižní strany, tady dojde ke snížení teploty o 15 až 16°C. Rozmístění prken, fošen nebo jiných desek je třeba udělat už během ledna, jejich uklizení uděláme koncem března nebo v dubnu.

Určitě nebudete litovat, strom se odvděčí při sklizni.

autor: Stanislav Peleška
Spustit audio