Stanislav Peleška radí - 22.12.
JAKÝ BYL LETOŠNÍ ZAHRÁDKÁŘŮV ROK?Dovolím si udělat hodnocení letošního zahrádkářskéhoé roku jednak z vlastních poznatků, ale především ze zkušeností a sdělení mnoha zahrádkářů v nejrůznějších místech naší země. Letos bylo mnoho ústních i písemných dotazů k nevysvětlitelnému stavu zahrádek a tam pětovaných ovocných, okrasných i volně rostoucích rostlin a dřevin.
Týká se to malé nebo nulové plodové násady i sklizně, zvýšeného výskytu škůdců nebo chorob, předčasného žloutnutí a opadávání listů, někde až úhynu poměrně mladých dřevin.
Samotní meteorologové upozorňovali na různé výchylky průběhu počasí, které způsobily chladné, přemokřené nebo úplavové počasí na našem území.
Začalo to už na konci loňského roku a pokračovalo zhruba do poloviny února: bylo počasí s mírnými mrazíky a občasným sluncem. Zejména teplomilné meruňky a broskvoně skrytě narašily a také většina peckovin i jádrovin. V polovině února přišlo mrazivé počasí s teplotami pod - 20°C a hned následovalo opakované sněžení - i v okolí Prahy nám postupně napadlo přes 60 cm sněhu.
Kvetení peckovin a jádrovin se opozdilo, navíc v květech byly již zmrzlé blizny, někdy i tyčinky, ale i jehnědy. K opylení pak nedošlo a malé neoplozené květy opadaly. Plodová násada byla ve většině míst malá až téměř nulová. Výjimky se slušnou úrodou byly vzácné, spíše v chladnějších polohách. Dost zahrádkářů - málo pěstitelů několika hlav vinné révy - překvapily plísně, které v předešlých letech nebyly, nebo se daly zvládnout postřiky. Letos byl tlak houbových chorob ke konci jara (po dlouhých deštích) velmi silný. Réva sice odkvetla, ale plíseň si pak přes opakované postřiky vzala téměř nebo úplně celou úrodu hroznů.
Nevyrovanané letní počasí s lijáky, někde povodněmi, jinde s úpalem, vyhovovalo některým stádiím rozvoje škůdců houbových chorob (viróz bylo málo) a sklizené ovoce i některá zelenina byla neupotřebitelná. Také vybarvování plodů jádrovin bylo podstatně horší než bývá v běžném roce. Naproti tomu se ukazuje mnohokrát větší výskyt skládkových chorob hnědé i černé hniloby. Ani chuťové vlastnosti plodů nedosahují letos dobrých hodnot - což se dalo poznat při degustacích na výstavách a v pětitelských soutěžích.
Samotný průběh letošního podzimu také nebyl úplně normální. Stromy vstupovaly do vegetačního klidu (dormance = říjen, listopad) jen pomalu, listí opadávalo později, ještě v průběhu lisotpadu byly některé druhy a odrůdy olistěné. To by potvrzovalo úsloví pranostiky, která pro listopad říká: "Když dlouho listí nepadá, tuhá zima se přikrádá."
Ale předpověď pro příští zahrádkářův rok si opravdu netroufám ani zašeptat. Přeji Vám všem šťastné vykročení pravou nohou na zahrádku v roce 2011.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.