Stanislav Peleška radí - 21.7.
PIVOŇKY PŘED PODZIMEMPivoňky (PAEONIA) všech výrazných barev a různého období kvetení už nám ozdobily naše zahrádky, parky a expozice na výstavách. Podle období jejich kvetení je můžeme rozdělit na časně a pozdně kvetoucí. Podle vytrvalosti nadzemního trsu jsou druhy dřevité a polobylinné. Podle barvy a plnosti květů je nejčastěji dělíme na červené, světle a tmavě růžové, bílé - také na jednoduché a plnokvěté.
O sortimentu tohoto rodu se uvádí existence na 30 druhů - přesně popsaných a dalších vyšlechtěných kultivarů. Mnohé jsou zařazeny do léčivek (např. P. officinalis - p. lékařská, P. lactiflora - p. bělokvětá, P. suffruticosa - p. křovitá), všechny jsou léčivé zmírňováním bolestí, křečí, zánětů, pomáhají při menstruačních poruchách a dalších obtížích.
Teď v době vrcholného léta mají už určitě všichni pěstitelé odstříhány květní semeníky, aby se rostliny nevysilovaly tvorbou semen. Na dřevitých druzích včas ostříhejte uvadající listy v polovině řapíku.
Důležité je - po zhnědnutí stvolů polobylinných druhů - celou nadzemní část odstřihnout asi 5 cm nad zemí. A všechny druhy ještě před zámrazem zasypejte vrstvou dobrého kyprého kompostu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.