Stanislav Peleška radí - 21.4.
ZMIJOVEC V BYTĚNejde o našeho hada, ale o aronovitou trvalou květinu, kterých roste přes stovku druhů v tropické Africe, Asii i v Austrálii.V bytech a ve sklenících nejčastěji pěstovanou rostlinou se zásobní hlízou (podobnou begoniím), někdy i přes 20 cm širokou, je odrůda ZMIJOVEC RIVIERŮV (Amorphpophallus rivieri). Hlízy přechováváme od konce léta přes zimu bez zálivky v pokojové teplotě, v chladnu uložené nevykvétají.
Květ se začíná vyvíjet už v zimě ze zárodku po uschnutí listu. Vykvete i hlíza bez zeminy, ale je lepší ji umístit hlouběji do rozměrné nádoby k pozdějšímu přenesení na jiné místo. Květ vyrůstá na jaře velmi rychle až do výšky hodně přes jeden metr. Květový černohnědý toulec se rozvine, silněji voní až zapáchá, aby přilákal hmyz kvůli opylení. Květ vytrvá tři až čtyři týdny, pak odumře a z hlízy vyroste mohutný deštníkový stonek se skvrnitým stvolem.
Zmijovec se množí velmi snadno dceřinnými hlízkami, které dorůstají ke kvetení nejdříve za pět let.
Na kořenáčovou zeminu není náročný, vystačí se směsí listovky, drnovky a písku (2:2:1), do rozměrnější nádoby a s dobrou drenáží. Během růstu potřebuje dostatečnou zálivku a pravidelné přihnojování slabými roztoky organických nebo plných průmyslových hnojiv. Přezimovat musíme hlízu v suchu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka