Stanislav Peleška radí - 2.12.
NEJLEPŠÍ ROUBY V PROSINCI Pro každého pěstitele i zahrádkáře je dobrou vizitkou umět roubovat opravdu dobře. K tomu je potřeba kvalitní náčiní - zejména perfektní roubovací nůž, další potřeby nepodceňujte.
Důležité je odebrat pro jarní (tj. dubnové, lépe květnové) roubování už teď rouby z nám známých a zdravých stromů, tedy začátkem prosince. Dřeviny jsou v nejhlubším vegetačním klidu, v tzv. dormanci, a rouby se pak při roubování nejjistěji ujímají. Odebírají se z dobře osvětlených, osluněných výhonů, dobře vyzrálých - nevhodné jsou výhony vlkovité zevnitř stromu.
Další důležitou podmínkou je jejich uskladnění tak, aby nedošlo k předčasnému narašení roubů. To nejlepší uskladnění roubů poskytuje zahrada na stinném chladném místě. Žádný sklep ani mrazák to nesplňuje. Rouby uložíme do malého svazku i s vizitkou názvu odrůdy (nejspolehlivěji na severní stranu stromu nebo na jiném stinném místě), zapíchnuté 10 až 15 cm do země. Takovéto rouby nevyraší ani nezaschnou a vydrží spolehlivě až i do srpna k upotřebení. Přeji vám úspěch.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.