Stanislav Peleška radí - 21.10.
CO S OŘEŠÁKOVÝM LISTÍM? V nižších a středních polohách u nás jsou ořešákové stromy poměrně často pěstovány. Jsou teplomilnější než mnohé jiné. I když docela dobře rostou, mívají menší úrodu, protože dost často zmrzají jejich jehnědy v době kvetení, pak opadají.
Bohatý růst je doplněn velkou listovou plochou. Jeho listy a celá koruna je voňavá zvláštním, typickým odorem, silnou vůní. Tato baktericidní, omezuje rozvoj některých mikroorganismů a dokonce pod ořešáky i tráva méně roste.
Ořešákům teď končí jejich listová vegetace. Po prvních mrazech listí rychle opadá - a je k úklidu. Mnozí pěstitelé ho nezužitkují, vyváží ho na skládku, do rokle nebo do kontejnerů. To není správné: na zahradě narostly, patří jí zpět přes kompost jako humózní hnojivo. Příroda listí také pomalu využije. Jenže ono - svou baktericiditou - zpomaluje tlení kompostu, je z něho také cítit. Přesto je jednoduché řešení: nedávat ho tam hromadně, ale po částech s jiným kompostovaným materiálem. Dát tři díly jiného rostlinného materiálu a jeden díl listí ořešákovaného. Do konce listopadu nebo začátku prosince budete bez ořešákového listí, bude pořádek. Na jaře pak kompost k použití.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka