Stanislav Peleška radí - 2. března
PŘEDJAŘÍ TAKÉ SE SNĚHEMJsme na meteorologickém, spíše povětrnostním rozmezí mezi zimou a jarem. Také se to projevuje dosti střídavým počasím, kdy na mnoha místech jsou ještě zbytky ulehlého sněhu, někdy znovu přikryté sněhovou přeháňkou.
A v nedalekém časovém i kilometrovém sousedství se začíná objevovat nesmělá první tráva, trochu si i všimneme zvětšování pupenů na listnatých stromech nebo nízkých keřích.
Dostáváme obavy ze situace na obou stranách. Aby nám sníh neudělal škodu na přírodě i v zahrádce, ale také abychom ho ještě dovedli využít. Jenom trochu jsem se o tom zmínil v prvním letošním pojednání na tomto místě.
Čas se posunul o dva zimní měsíce a ten sníh už nebude mít dlouhého trvání. Protože sluníčko už má jinou intenzitu a půda odspodu je také docela předjarní. Taková je realita.
Nám zahrádkářům nezbývá, než využít takovouto situaci na mnoha místech k užitečné akci. Na některých místech by sníh nebyl k užitku nebo škodil (podpořil plíseň sněžnou na trávnících). Tak je lepší odtud sníh přeházet ke stromům třeba jako pyramidu. Tím zpomalíme jeho roztávání. Má to nejméně tři kladné účinky.
Prvním je zpoždění nástupu jarního rašení oněch dřevin.
Z toho získáme druhý kladný účinek, a to je větší jistota, že pupeny a letorosty nezmrznou pozdními mrazíky.
A třetí: protože pyramida sněhu bude ještě nějakou dobu pomalu roztávat, tak nám docela prospěšně zavlaží vodou kořeny stromu nebo keře a okolí této dřeviny. Dřevině to určitě neuškodí.
Samozřejmostí je i odborná literatura pro pěstitele révy vinné v plošných areálech vinorodných krajů, ale i pro drobné vinaře s několika hýčkanými keři (neboli hlavami) révy vinné třeba v okrajových oblastech pro chutné odrůdy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.