Stanislav Peleška radí - 1.5.

1. květen 2009
Stanislav Peleška radí

POZORNOST NAŠIM VČELÁM Začíná skutečný jarní měsíc květen, příroda je už jarní a do ní patří také mnoho hmyzích druhů. Mezi ty nejpotřebnější v našem zemědělství i zahrádkářství bezesporu patří naše včely.

Chovatelé včel jistě vědí o jejich vysoké užitečnosti, ale mnozí lidé si je spojují spíše s kvetením nebo se žihadlem. Pro většinu rostlin jsou včely skoro výhradním opylovačem jejich květů a tím prvotní zárukou skutečné plodnosti a sklizně. Jejich chov v domácích podmínkách není tak jednoduchý, ale mnozí hospodáři jim připravují dobré životní prostředí pro jejich rozvoj v úlech a včelínech.
Důležité jsou také podmínky v okolní přírodě, ale i chování mnoha lidí v nepřímém působení na přírodu. Sami chovatelé vědí, kdy a jak zabezpečit včely před zimou, ale i teď na jaře. Také jak je chránit před některými nebezpečnými přípravky, naopak zase jak podpořit jejich rozvoj, aby jich neubývalo. Stejně tak je stále méně včelařů, nejen stárnutím.

Logo
autor: Stanislav Peleška
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, projektový manažer ČRo

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.