Stanislav Peleška radí - 13.10.

13. říjen 2010
Stanislav Peleška radí

MEČÍKY K ULOŽENÍRod mečík (Gladiolus) patří do čeledi kosatcovitých a je rozdělen do devíti skupin podle různých tvarů hlízy. Nerozhoduje barva květů, která je od bílé, přes krémovou, žlutou, oranžovou, lososovou, růžovou, červenou, levandulovou, purpurovou, až po tmavofialovou, ale i v kombinacích barev ...

Také tvary květů jsou od hladkých až po zvlněné v okrajích. Žádný systém jejich dělení není zatím dokonalý. Počet kultivarů přesahuje snad třicet tisíc.

Mečíky se vysazují až ve třetí dekádě dubna do předem připravené půdy, nesmí vyrašit nad povrch dříve než po tzv. ledových mužích, tedy po 15. květnu. Až po odkvětu výrazně narůstá nový hlíza nad hlízou původní. Květ se nesmí nechávat plně vykvést na záhoně, ale doporučuje se odžíznout květ se dvěma listy do kytice nebo do vázy. To přispívá k tvorbě nové hlízy a příštímu kvetení. Půdu okolo rostlin opakovaně kypříme a odplevelujeme. Malé hlízky, tzv. brut, můžeme vysazovat o týden dříve, tedy okolo 15. dubna.

Mečíky (Gladiolus) spolu s ostatními květinami

Ale v tuto dobu většinou zahradních cibulových květin již máme zasazenu v okrasných záhonech pro příští jaro a léto. Nejběžnější hlíznaté květiny, tedy jiřinky a mečíky, musíme naopak z půdy vyrýt a před mrazem uchránit do jara. Vyryté mečíky očistíme od zeminy, odstřihneme zelenou nadzemní část natě asi 10 cm od hlízy. Hlízy dáme na lísku nebo do košíčku a skladujeme je 2 - 3 týdny v místnosti pri 20°C. Potom odstraníme zaschlý zbytek stvolu, první vrstvu suchého obalu hlízy a starou seschlou původní hlízu. Poté je uložíme v místnosti nebo ve sklepě, kde nemrzne, až do dubna, kdy je znovu vysadíme.

autor: Stanislav Peleška
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.