Stanislav Peleška radí - 10. srpna

10. srpen 2011
Stanislav Peleška radí

LÉČIVÉ KOSTIVALY A DIVIZNYV přírodě i na větších zahradách se setkáváme s mnoha léčivými rostlinami, dokonce velmi nápadnými k ostatním přírodninám. Na mnohých je vysoká účinnost jejich léčivosti i k lidem.

Kostival lékařský (SYMPHYTUM OFFICINALE), lidově také celíkový kořen, hojitel ran, svalník (a 51 dalších názvů) je vytrvalá rostlina až jednometrová, rostoucí na vlhkých místech. Zejména kořeny, ale i listy, obsahují allantoin, účinný pro zavalování ran i zlomeni, včetně zánětlivých a hnisajících. Vyskytuje se hlavně na kořenech - které je nutno povařit (nesušit!), také listy se užívají do čajů. Přidává se i do šamponů, mýdel a mastí pro pružnou a pevnou pleť. Mladé listy jsou poživatelné jak syrové, tak povařené.

Divizna velkokvětá neboli sápovitá (VERBASCUM DENSIFLORUM), má také dalších 27 lidových názvů, např.: císařská svíce, Petrova hůl, vlněná květina atd. Je to dvouletá velmi nápadná květina, která v prvém roce naroste jako přízemní světle ochmýřená, druhým rokem vyrůstá i přes 1,5 metru výšky. Bohaté žluté květy jsou v několika patrech. Sbírají se pouze žluté květy a suší se pro další užití na čaje nebo masti. Účinkují antibakteriálně proti zánětům krku a mandlí, dýchacích cest a sliznic žaludku a střev. V homeopatii se předepisuje na uvedené neduhy také i dětem, které se ještě v pozdějším věku pomočují ve spánku. Celá rostlina se může dát do barvící lázně na vlnu a látky na žlutou, oranžovou až hnědou barvu.

Divizna sápovitá

Obě tyto rostliny kvetou opakovaně i na nových výhonech obvykle po celé letní období, dají se sbírat a využívat po dlouhou dobu. Jsou hojně navštěvovány včelami, čmeláky a dalším hmyzem.

autor: Stanislav Peleška
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...