Stanislav Peleška radí - 1. června
SKALNÍKY V ZAHRADÁCHV našich zahradách a parcích jsou skalníky (COTONEASTER) také nazývány mišpulkou skalní nebo jahodovou mišpulí, i jinými lidovými jmény.
Jsou to opadavé, poloopadavé a většinou stálozelené keře, jak vzrůstné, polorozložité i plazivé dřeviny, v našich zahrádkách a parcích součástí dřevitého okrasného osázení.
Na jaře po olistění bohatě rozkvétají drobnými, hustými miskovitými růžovými kvítky. Na podzim vytvářejí kulovité plůdky většinou v okolíku, některé druhy i žluté. Tyto půdky vytvářejí na zasněžených rostlinách hojnou vyhledávanou potravu (podobně jako jeřabiny) pro vyhladovělé ptactvo.
Sortiment skalníků v druzích je velmi široký, hodí se jednak jako vyloženě pokryvné porosty, i jako plazivé k porůstání zdí, jednak jako vzrůstné keře dobře rozvětvené. Všechny skalníky jsou zcela mrazuvzdorné, jen jim prospěje ochrana před chladnými suchými větry.
Rozmnožovat se dají hned z dozrálých plůdku, ale také řízky nebo zátržky z polovyzrálých výhonů na konci léta. Většinou vyžadují mírný průklest, ale snesou i radikální řez obnovovací.
Na půdu nejsou náročné, rostou a dobře prosperují i na skalních pozemcích. Rozsazovat se dají rozrostlé keře na podzim i zjara.
I když je ptactvo hodně vyhledává a spotřebuje jejich plody, lidem může konzumace většího množství plodů způsobit mírné zažívací nevolnosti: lidé mají jinou zažívací soustavu než ptactvo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.