„Stačí nadhodit melodii a Jaroslav jede zpaměti.“ Jaroslav a Helena Uhlířovi u Jana Čenského

3. leden 2021

Uhlířovi se znají čtvrt století. Setkali se v nemocnici v Motol. Jaroslav Uhlíř tam chodil hrát pro děti, Helena pracovala na dětské hemodialýze.

„Propojili jsme tehdy seniory a děti. Bylo to úžasné a běželo to několik let.“ Helena Uhlířová i v důchodu pracuje jako dětská psycholožka. „Na psychologii jsem se dostala teprve napotřetí. Ze své praxe vidím, že spousta věcí, se kterými dnes rodiče přichází, by mohli zvládnout sami, kdyby fungovala komunikace.“

Pro Jaroslava Uhlíře byl velmi úspěšný rok 1980, kdy vznikl film Trhák, Vrchní prchni a pohádka Princové jsou na draka, kterou museli natočit za týden. „Noty pro sbor jsem dopisoval ještě v době, kdy se už hrálo,“ dodává Václav Uhlíř, na kterého prý časový pres funguje.

Helena umí hudební program, Jaroslav novou techniku

Helena Uhlířová, která umí na housle, se teď naučila ovládat hudební počítačový program. „Je to jak celý orchestr. Když jsme dělali propojovací hudbu k audioknize Zdeňka Svěráka, tak nám volala paní ze Supraphonu a chtěla po mě jména muzikantů.“

Jaroslav Uhlíř cvičí novou techniku od Charlese Hanona. „Teď jsem něco hrál a kluci říkali, jak se mi zlepšila technika.“ „On si hudbu skvěle pamatuje. Stačí, abych něco nadhodila, a on jede zpaměti,“ dodává manželka Helena.

Jak Jaroslava Uhlíře přivítali na Rock for People? Dělá písničky na text, nebo skládá nejdřív hudbu? Jak vzpomíná Helena Uhlířová na práci v Bohnické léčebně?

autoři: Jan Čenský , zk
Spustit audio

Související