Spindletopský ropný boom. Den kdy černé zlato tryskalo sto metrů vysoko

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Spindletopské ropné pole na dobové pohlednici (1942)

10. ledna roku 1901 se jistému jednorukému amatérskému geologovi podařilo nevídané. Objevil ropná naleziště, která předčila všechna předešlá. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Stalo se tak po několika letech neúspěchů a za sebou následujících fiasek. Ropný vrt ve Spindletopu skrýval neuvěřitelné množství ropy a v ospalém městečku v Texasu začali zanedlouho zpracovávat 100 000 barelů denně.

Do té doby nevídané množství změnilo ropný trh i život celého Spindletopu. A z jednorukého Patillo Higginse udělalo boháče.

Další příběhy z kalendáře budou patřit českému zpěvákovi. Stačí připomenout lacláče, brejličky a country.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Jakub Šafránek
Spustit audio

Související