Spartánská výchova
Výraz se v přeneseném smyslu používá v případě, kdy chceme o nějakém postupu říct, že byl strohý, přísný.
A přesně taková je spartánská výchova či spartánský způsob života. Pojem má souvislost s hlavním městem řeckého městského státu, nazývaného rovněž Lakedaimón.
Ve starověku byla Sparta jednou z nejsilnějších politických mocností. Její králové se považovali za potomky mýtického hrdiny Hérakla. Ideální obyvatel Sparty měl být poslušný, ukázněný, strasti snášející a především bezpodmínečně loajální válečník. Plútarchos dokonce zaznamenal, že pro Sparťany jako pro jediný národ světa byla válka odpočinkem od vojenského drilu.
Slabé děti shazovali do propasti
Každá spartská matka, porodila-li syna, musela s ním předstoupit před radu starších, která posoudila, zda je dítě dostatečně silné a zdatné. Jestliže se dítě ukázalo být dostatečně schopným, byl mu přidělen jeden z devíti tisíc přídělů půdy.
Pokud ale starší shledali dítě příliš slabým nebo jinak nedokonalým, odmítli je, načež je vrhali z Apothet, jakési propasti v pohoří Taygétos. Spartánskou výchovu prošli všichni svobodní občané Sparty od sedmi let až do dospělosti.
Vojenský dril i nácvik krádeží
Cílem bylo podpořit bojový duch, psychicky připravit mládež na strádání a na válku. Chlapci museli chodit bosí a nazí, s oholenou hlavou. Byli rozděleni do družin, ve kterých pak všechno společně sdíleli, spánek, jídlo i výcvik.
Svoji zdatnost si Sparťané mohli vyzkoušet na heilótech, příslušnících podrobeného původního obyvatelstva Lakónie v jižní části Peloponésu. V tom případě Sparťané i krádeže chápali jako jednoduchou strategickou hru. Děti si při nich měly procvičovat obratnost, lstivost, rychlost a sílu.
Vojenské povinnosti byli Sparťané zproštěni až po dosažení šedesáti let, přičemž tito nejstarší příslušníci obce požívali ve společnosti všeobecné úcty a vážnosti. Výrazem toho je skutečnost, že z řad těchto mužů byli vybíráni geronti, doživotní členové rady starších.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.