„Spal jsem i v odpadní rouře.“ Jak se sbalit na cesty a kde spát, radí cestovatel Ladislav Zibura
Rád chodí pěšky nebo jezdí stopem. A o svých cestách píše knížky. Četbu jedné z nich můžete slyšet i na Dvojce v pořadu Pokračování za chvilku.
„S kamarádem jsme se vsadili, že dokážeme za dva dny dojít z Prahy do Budějovic. Došli jsme. Bylo to asi 160 kilometrů za 36 hodin,“ popisuje Ladislav Zibura v Blízkých setkáních. „Dneska se nesnažím polykat kilometry. Spíš si sednu s lidmi u čaje a poslouchám zážitky.“
Snažím se sbalit do deseti kilo
Kolik kilogramů nosí na zádech? „Každý začíná s 20 kily. Pak zjistí, že ho bolí kolena a většinu věcí nepotřebuje. Já se snažím sbalit do 10 kilo. Minimalismus jsem přenesl i do vlastního života. Odstěhuju se ve třech kufrech,“ vysvětluje Zibura Tereze Kostkové.
Při svých cestách spal na hodně neobvyklých místech. „Třeba v přístěnku na vozíky v supermarketu nebo v odpadních rourách.“ Stopem se vydal z Atén za polární kruh. „Bylo zajímavé pozorovat a srovnávat temperament lidí.“
Nebezpečí? Spíš bouřka a hadi než lidé
„Málokdy jsem měl strach o život. Asi bude těžko někdo chodit v noci po lese, aby vás zabil. Reálnější riziko je bouřka nebo hadi.“ Další knížka nebude o cestování, ale o tom, jaké mají lidi koníčky.
Které poutní stezky pokládá za nejhezčí? Proč zatím nedošel do Mekky? Více uslyšíte ze záznamu.
Související
-
Lidi mě na rozdíl od památek nepřestávají překvapovat, říká moderní tulák Ladislav Zibura
Nemusí se toulat, ale chce. Navštívil Nepál, Jeruzalém, Čínu či Gruzii a napsal o tom zajímavé knihy. Začínal jako mnozí jiní poutí do Santiaga de Compostela.
-
Poutní cesty jsou víc než škola. Pochopíte, že vystačíte s málem, říká Ladislav Zibura
Hledáte klid nebo se cítíte sami? Sbalte si pár věcí, obujte pevné boty a do ruky vezměte poutnickou hůl. Zažijete pocit sounáležitosti s lidmi různých zemí.
-
Ladislav Zibura: Pěšky mezi buddhisty a komunisty
Nešikovný mladý muž ujde 1 500 kilometrů pěšky v Nepálu a v Číně. Dějí se mu hrozné věci, ale on se jim jen směje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.